• <
nauta_2024

Około 5 000 t zaolejonych wód w gdańskim Comalu. Trwa oczyszczanie (foto, wideo)

pc

20.07.2017 15:21 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Około 5 000 t zaolejonych wód w gdańskim Comalu. Trwa oczyszczanie (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Około 5 000 t zaolejonych wód w gdańskim Comalu. Trwa oczyszczanie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Około 5 000 t zaolejonych wód ze statków ponownie w Comalu. Do gdańskiej spółki zajmującej się m.in. ich oczyszczaniem w środę wieczorem ze Szwecji przywiózł je chemikaliowiec Atlantic. Zakończył się już proces odbierania wód. Teraz będą one oczyszczane i unieszkodliwiane.

– Ta operacja podzielona jest na kilka etapów. Najpierw zaolejone wody, które odbieramy ze statku, gromadzone są w zbiornikach na terenie naszej oczyszczalni. Następnie trafiają na kolejne stopnie oczyszczania: mechaniczny, chemiczny i biologiczny. Kiedy ten proces się zakończy, wody są filtrowane na filtrach piaskowym i węglowym. Na zakończenie poddaje się je działaniom promieni UV, by w jak największym stopniu unieszkodliwić i wyeliminować odpady, które mogą zaszkodzić środowisku Morza Bałtyckiego, bo tam z powrotem trafia oczyszczona już woda. Cały proces jest bezpieczny, działamy po to, by chronić środowisko – tłumaczy Paweł Bień, dyrektor generalny spółki Comal.

Zaolejone wody dostarczył skandynawski partner spółki – Stena Recycling AB. Specjalnie do tego celu posłużył chemikaliowiec Atlantic. Jednostka ma 103,2 m długości, 15 m szerokości oraz 5,3 m zanurzenia. Została zbudowana w 2002 r.

Jak podkreślił Bień, spółka jest pod stałą kontrolą służb ochrony środowiska oraz nieustannie pracuje nad ulepszaniem procesów oczyszczania. Po otwarciu nowej oczyszczalni jesienią ubiegłego roku, planowane są kolejne inwestycje.

– Modernizujemy zbiorniki, remontujemy naszą bazę i chcemy poprawić procesy oczyszczania, tak by móc przyjmować coraz trudniejsze odpady. Na terenie naszej spółki prace przewiduje także Port Gdańsk, który wybuduje nowe nabrzeże. Dzięki temu znikną dalby, a do Comala będą mogły zawijać coraz większe statki. Proces odbioru zanieczyszczeń także będzie odbywał się w sposób bardziej komfortowy – mówi Bień.

Comal zajmuje się odbiorem zaolejonych wód ze statków. W ramach międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki – MARPOL, jest tzw. portowym urządzeniem odbiorczym. Obecnie trafiają tam zaolejone wody z gdańskiego portu oraz Gdańskiej Stoczni Remontowa. Firma odbiera także odpady ropopochodne z gdyńskiego portu i Stoczni Remontowej Nauta.

W ubiegłym roku Comal przyjął 15 statków od skandynawskiego partnera Stena Recycling AB. W tym roku Atlantic był jego 6. jednostką.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.