• <
KONGSBERG_2023

Nowy impuls dla przemysłu stoczniowego

pc/MR

26.06.2017 09:02 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nowy impuls dla przemysłu stoczniowego - GospodarkaMorska.pl

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Położenie stępki (oś konstrukcyjna szkieletu statku) to symboliczny moment rozpoczęcia budowy statku. Prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej wybuduje Morska Stocznia Remontowa Gryfia.

– To symboliczny moment dla przemysłu stoczniowego w Szczecinie. Ostatni prom zbudowany dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej powstał również w tym mieście. Z tym, że było to niemal 40 lat temu – powiedział wicepremier.

Prom będzie miał długość 202,4 m i szerokość 30,8 m. Przy zanurzeniu projektowym (6,3 m) będzie osiągał prędkość 18 węzłów. Nowa jednostka pomieści na swoim pokładzie siedemdziesięcioosobową załogę oraz 400 pasażerów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie statkiem nowoczesnym, spełniającym wysokie normy ekologiczne. Ro-Pax zostanie wyposażony w napęd spalinowo-elektryczny, a głównym paliwem wykorzystywanym przez prom będzie ciekły gaz naturalny (LNG).

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsze prace budowlane stocznia rozpocznie na przełomie 2017 i 2018 r. Następnie w czerwcu 2018 r. ruszą prace na pochylni. Wodowanie jednostki planowane jest na rok 2019, a przekazanie armatorowi – na rok 2020.

W swoim wystąpieniu wicepremier Morawiecki podkreślił ważną rolę przemysłu okrętowego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

– Tak jak polscy armatorzy potrzebują, według różnych szacunków, od 6 do 10 nowych promów, aby skutecznie konkurować z zagranicznymi firmami, tak polska gospodarka potrzebuje inteligentnej reindustrializacji. Widzimy w tym procesie miejsce dla polskiego przemysłu okrętowego. Zapowiedziana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju produkcja wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej staje się faktem. Batory znów wypływa na szerokie wody – mówił.

„Nowoczesne produkty przemysłu okrętowego” to jeden z projektów strategicznych SOR. Jego celem jest aktywizacja przemysłu stoczniowego i rozwój naukowych ośrodków badawczo-rozwojowych, które będą pracować nad innowacyjnymi typami statków.

Z rozwojem przemysłu okrętowego wiąże się również projekt Batory. Zakłada on stymulowanie rozwoju technologii, projektowania i budowy polskich jednostek pływających oraz konstrukcji morskich, a także ukierunkowanie sektora stoczniowego na innowacje i produkcję wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.