• <
nauta_2024

Nowoczesny żaglowiec dla Algierczyków wypłynął z Gdańska na próby morskie (foto, wideo)

pc

16.07.2017 08:29 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Nowoczesny żaglowiec dla Algierczyków wypłynął z Gdańska na próby morskie (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Nowoczesny żaglowiec dla Algierczyków wypłynął z Gdańska na próby morskie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

El-Mellah na pierwszych próbach morskich. Nowoczesny żaglowiec, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej Algierii, jest testowany na Zatoce Gdańskiej. Na próby morskie wypłynął w sobotę po 15.

Testowanie fregaty ma potrwać 10 dni. Autorem projektu technicznego i koncepcji „Algierczyka” jest Zygmunt Choreń, jeden z najwybitniejszych konstruktorów żaglowców na świecie. Na swoim koncie ma on kilkadziesiąt jednostek napędzanych wiatrem. Wśród nich m.in. takie jak: Aleksander von Hunboldt, Fryderyk Chopin, Royal Clipper, Mir, Dar Młodzieży i Flying Clipper.

El-Mellah, czyli po arabsku „żeglarz”, będzie jednym z najszybszych i największych żaglowców szkolnych na świecie.

Fregata ma 110 m długości i 14,5 m szerokości, a jej powierzchnia ożaglowania to 3 000 m kw. Najwyższy stalowy maszt ma wysokość 54 m. Według koncepcji biura projektowego Choreń Design & Consulting, trzeci maszt El-Mellaha jest jednocześnie jego kominem. W ten sposób uniknięto uciążliwego odprowadzania spalin przez boczne wydechy umieszczone na poziomie pokładu.

Jednostka wyposażona jest w stery strumieniowe z przodu i z tyłu, co znacznie ułatwi manewrowanie. Przy stawianiu żagli algierscy kadeci będą musieli jednak polegać wyłącznie na sile mięśni.

El-Mellah zabierze na pokład 222 członków załogi, w tym 120 kadetów algierskiej Wyższej Szkoły Morskiej, a wśród nich – 40 kobiet. Na żaglowcu będą oni doskonalić rzemiosło morskie i nawigacyjne na wszystkich dostępnych akwenach żeglugowych świata. Fregata będzie pełniła także funkcje reprezentacyjne oraz uczestniczyła w międzynarodowych zawodach i regatach.

Kontrakt, oprócz budowy tej nowoczesnej jednostki, obejmuje także szkolenie członków załogi i kadetów. Jest ono prowadzone we współpracy z Akademią Morską w Gdyni. Algierscy praktykanci przeszli najpierw szkolnie teoretyczne, a następnie, razem z polskimi studentami, odbyli zajęcia praktyczne na „Darze Młodzieży”. Zdobyte umiejętności zostaną powtórzone na algierskim żaglowcu, tak by jego załoga potrafiła samodzielnie wpłynąć do macierzystego portu.

El-Mellah w liczbach

Długość - 110 m
Szerokość - 14,5 m
Wysokość boczna - 8,6 m
Ożaglowanie - 3 000 m²
Prędkość pod żaglami - 17 węzłów
Załoga - 222 osoby, w tym 120 kadetów i kadetek

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.