• <
nauta_2024

Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo)

Paweł Kuś

24.06.2016 14:05 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo)

Partnerzy portalu

Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Dziś (24.06) odbyła sie niezwykła uroczystość w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Doszło bowiem do chrztu Oceanografu - najbardziej wyczekiwanej polskiej jednostki naukowej.

- To jest przejście do zupełnie nowego etapu. Nowa jednostka otwiera wiele możliwości nie tylko dla oceanografów, ale także dla naukowców i studentów zajmujących się chemią i biologią morza - mówił na uroczystości prof. dr hab. Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego, który zastąpi obecną, wysłużoną już jednostkę K/H Oceanograf-2., jest katamaranem o długości całkowitej 49,5 m, szerokości 14 m. wysokość boczna wynosi 3,80 m zaś wysokość do pokładu górnego 6,55 m. Statek cechuje się bardzo małym zanurzeniem wynoszącym zaledwie 2 metry. Prędkość ekonomiczna nowej jednostki wynosić będzie 10 węzłów zaś maksymalna będzie o 2 węzły większa.

- Chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy brali udział w powstaniu tej jednostki. Oceanograf jest godną wizytówką naszej stoczni i świetnym sposobem uczczenia 90-lecia naszego zakładu - powiedział na uroczystości Sławomir Latos, prezes Nauty.

Przeznaczeniem tej nowoczesnej jednostki będzie prowadzenie interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego – badania biologiczne, chemiczne, fizyczne i geologiczne oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku oceanografia i innych. Na statku znajdują się laboratoria: mokre, pomiarowe, sterylne, termostatyzowane a także sala dydaktyczna seminaryjno-komputerowa. Statek będzie mógł zabierać na pokład maksymalnie 20 osób. Rejonem pływania jednostki będzie Morze Bałtyckie, lecz nie wyklucza się rejsów w inne rejony. Zasięg przy prędkości ekonomicznej wyniesie 2500 Mm, a autonomiczność żeglugi to 21 dni. Portem macierzystym jednostki będzie Gdynia.

Uczelnia musi utrzymać jednostkę. Z tego względu UG planuje wynajmować "Oceanografa" firmom, organizować szkolenia morskie dla młodzieży i współpracować z uczelniami niemieckimi.

- To bez wątpienia najnowocześniejszy statek badawczy na Morzu Bałtyckim, naszpikowany nowoczesną aparaturą. Staliśmy się dzięki temu liderami w regionie - mówił rektor UG.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Paweł Brzezicki w swoim wystąpieniu pogratulował uczelni wyboru stoczni Nauty jako wykonawcy statku. "Tradycja i poziom technologiczny, na którym stocznia się znajduje, gwarantuje wieloletnią, bezproblemową eksploatację tej jednostki" - podkreślił.

Fundusze na budowę jednostki, w wysokości 36 milionów złotych, przyznało Instytutowi Oceanografii UG Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sierpniu 2011 roku. W przetargu realizowanym w systemie „zaprojektuj i zbuduj” wybrano konsorcjum: Stocznia Remontowa „NAUTA” S.A. i CRIST S.A.

Na uroczystości pojawiło się wiele osobistości związanych z Gdynią i gospodarką morską. Chrzest zobaczyli m.in. wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który poświęcił Oceanograf. Matką chrzestną "Oceanografu" została Barbara Szczurek, żona prezydenta Gdyni.

Teraz statek czekają próby morskie, a na przełomie września i października jednostka zostanie oddana do służby.

Instytut Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe w strefie przybrzeżnej mórz szelfowych. Badania te skoncentrowane są głównie w rejonie południowego Bałtyku i Zatoki Gdańskiej, a także w rejonach polarnych. Dzięki prowadzonym badaniom instytut gromadzi i rozwija wiedzę niezbędną do wspierania zrównoważonego wykorzystania i ochrony środowiska morskiego. Obecnie na Wydziale Geografii i Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego kształci się 1454 studentów i doktorantów.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.