• <
KONGSBERG_2023

Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni (foto, wideo)

pc

14.02.2018 03:43 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Vole au Vent już po remoncie. Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych we wtorek popołudniu wypłynęła ze Stoczni Remontowej Nuta w Gdyni. Jack-up jest w drodze do portu Eemshaven w Holandii.

Remont Vole au Vent trwał kilka miesięcy. W SR Nauta nowoczesny jack-up przeszedł przebudowę związaną z dostosowaniem do nowego kontraktu. Zwiększono m.in. powierzchnię roboczą pokładu.

Jack-up Vole au Vent został zbudowany w 2013 r. w stoczni CRIST jako VIDAR. Statek ma 140,4 m długości i 41 m szerokości oraz pokład ładunkowy o powierzchni 3 400 metrów kwadratowych. Charakterystycznym elementem jego konstrukcji są 4 nogi o wysokości 90 m i średnicy 4,8 m, umożliwiające solidne zakotwiczenie i ustabilizowanie jednostki podczas korzystania z ogromnego dźwigu Liebherr o udźwigu 1 200 t. Służy on do ustawiania fundamentów i montażu turbin wiatrowych na morzu na głębokości do 50 metrów nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jednostka posiada też system pozycjonowania statku na morzu z dokładnością do jednego metra. Jej prędkość maksymalna to 11 w.

Vole au Vent należy do Grupy Jan De Nul – jednej z czołowych firm specjalizujących się w pracach podwodnych, takich jak pogłębianie, a także instalacja rur i kabli na dnie morskim oraz instalacja farm wiatrowych.

Stocznia Remontowa Nauta z Grupy MARS Shipyards & Offshore łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów, wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala stoczni remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Cztery lata temu SR Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 1 000 osób, a liczba ta nadal rośnie. Stocznia jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji, m.in. oferuje armatorom statki o napędzie LNG. SR Nauta wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji specjalistycznych rozwiązań dla Marynarki Wojennej oraz nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce oraz różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.