• <
nauta_2024

Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku (foto, wideo)

pc

02.03.2018 03:58 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Zakłada on m.in. gospodarczy rozwój regionów zlokalizowanych wokół portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście oraz Ustka i Kołobrzeg, jak również zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz utworzenie 70 000 nowych miejsc pracy. Jak podkreślił Mariusz Wójcik, project manager w Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, będzie to program wykonawczy, „jak ta energetyka morska powinna się rozwijać od strony strategicznej, politycznej, jakie powinny być cele”.

– Zakładamy około 4 GW do roku 2030 w morskich farmach wiatrowych i kolejne 4 GW, czyli łącznie 8 GW do roku 2035. Budowa może się rozpocząć w 2022 r. i już w 2025 r. może powstać pierwsze 300 MW, kolejne setki MW mogą być oddawane w kolejnych latach – mówi Mariusz Wójcik, project manager w Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

Aktualizacja „Programu rozwoju morskiej energetyki i przemysłu morskiego w Polsce”, wykonana przez FNEZ, zakłada m.in., że morskie farmy wiatrowe o mocy 8 GW mogą zaspokajać ok. 20% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkowo ich budowa może być realizowana z udziałem polskiego przemysłu energetyki morskiej, a „łańcuch dostaw dla inwestycji energetycznych na morzu ma szanse stać się ważną polską specjalizacją przemysłową”.

– Cieszymy się, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest doceniany. Obecnie wydobywamy kruszywo morskie, robiliśmy próbne rejsy na Zatoce Koszalińskiej, w tej chwili robimy atest czystości dna, występujemy o zakres raportu oddziaływania na środowisko i jesteśmy też na etapie wniosku o warunki przyłączeniowe – mówi Mieczysław Twardowski, dyrektor generalny Baltex Group.

Obecnie w mocy utrzymanych jest dziewięć pozwoleń lokalizacyjnych dla projektów morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, wydanych w latach 2012-2013. Na czele stawki deweloperów znajdują się PGE, Baltic Trade and Invest oraz Polenergia.

– Mamy w tej chwili podpisaną umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, mamy dwie decyzje środowiskowe dla dwóch lokalizacji, mamy komplet pozwoleń na położenie kabli podmorskich, przyłączenie do lądu i mamy również pozwolenia i umowy odpowiednie w tej części lądowej, żeby się przyłączyć do sieci. Od roku prowadzimy już pomiar wiatru oraz przeprowadziliśmy już wstępne badania głębokiej geologii – wymienia Michał Michalski, członek zarządu Polenergia SA.

Jak podkreślił Piotr Mirek, wiceprezes TELE-FONIKA Kable, „mamy taką lukę w energii dostępnej w latach 2025-2030, że musimy ją czymś zastąpić”.

– Na pytanie: Czym ją zastąpić? Tylko farmy offshorowe. Możemy dostarczyć jeden z głównych komponentów, którym są kable. Dostarczamy je w tym momencie do większości projektów, które są realizowane w offshorach na całym świecie – mówi Piotr Mirek, wiceprezes TELE-FONIKA Kable.

Cord Boeker, dyrektor sprzedaży Siemens Wind Power, powiedział, że zarówno Siemens, jak i inni gracze w dziedzinie tego przemysłu, czekają na wyraźny sygnał polityczny i wolę, żeby rozwijać rynek offshore w naszym kraju.

– Polska ma dobre zasoby, szczególnie zimą, oraz odpowiednie zaplecze dla przemysłu offshore. Są już wieże, fundamenty, usługi serwisowe, to wszystko, co pozwoliłoby nam rozwijać offshore w Polsce – zapewnia Cord Boeker, dyrektor sprzedaży Siemens Wind Power.

Dzięki rozwojowi przemysłu energetyki morskiej związanego z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce po roku 2025 zatrudnienie może znaleźć ponad 77 tys. pracowników.

– Jeśli się policzy ilość urządzeń, jakie będą zainstalowane do roku 2030 w obszarze Polski, to naliczyłem, że tych obiektów powinno powstać między siedemset a dziewięćset kilkadziesiąt. Każdy taki obiekt potrzebuje fundamentu i to jest kapitalne zadanie dla nas – mówi Arkadiusz Kropidłowski, dyrektor sprzedaży i marketingu ST³ Offshore.

Uczestnicy forum zgodnie podkreślali, że wykorzystanie potencjału energetycznego i gospodarczego morskiej energetyki wiatrowej wymaga podjęcia pilnych decyzji politycznych. Jak zakłada program FNEZ, „8GW MFW, w połączeniu z równoległym rozwojem energetyki gazowej na poziomie 4-5 GW i budową transgranicznej morskiej sieci przesyłowej o mocy 1,5-2 GW, może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski w latach 2025-2035, pozwalając na zastąpienie ubytków mocy węglowych niespełniających standardów BAT, oraz zapewniając osiągnięcie celów w zakresie redukcji emisji CO2 i wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej trwało w Warszawie od 28 lutego do 1 marca. Drugi dzień poświęcono m.in. sektorowi ropy i gazu. Była to czwarta edycja BEIF, której gospodarzem był Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, organizatora tego wydarzenia.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.