• <
nauta_2024

Największe farmy wiatrowe na świecie: Gwynt y Mor (4. miejsce)

PMK

27.11.2017 18:26 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największe farmy wiatrowe na świecie: Gwynt y Mor (4. miejsce)

Partnerzy portalu

Największe farmy wiatrowe na świecie: Gwynt y Mor (4. miejsce) - GospodarkaMorska.pl

Morska energetyka wiatrowa w obecnej dekadzie jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku morskiego. Jej popularność jest w szczególności wysoka w Europie, która jest absolutnym liderem w budowie tych obiektów. Sprawdzamy jak wyglądają największe z nich.

Farma wiatrowa Gwynt y Môr położona 8 mil od wybrzeża północnej Walii została otwarta przed dwoma laty. Ta ówcześnie druga co do wielkości farma na świecie składa się aż z 160 turbin, zdolnych wygenerować energię potrzebną do zasilanie 400 tys. mieszkań.
Gwynt y Môr generuje 576 MW ekologicznej energii, co pozwala na zaopatrzenie w elektryczność jednej trzeciej mieszkańców Walii.

- Gwynt y Môr odgrywa znaczącą rolę w naszym planie dywersyfikacji energii. A wybrzeża Walii to jedna z najlepszych lokalizacji dla tego typu inwestycji. Nowa farma wiatrowa oznacza także 100 stałych miejsc pracy dla wykwalifikowanych inżynierów – powiedział Amber Rudd, brytyjski sekretarz Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu

Farma wiatrowa powstała przy udziale trzech inwestorów: RWE Innogy (60%), Stadtwerke München GmbH (30%) oraz Siemens (10%) i kosztowała ponad 2 mld funtów brytyjskich. 90 mln funtów z tej kwoty trafiła do lokalnych walijskich firm.

- Zakończenie budowy Gwynt y Môr to dla nas duże osiągnięcie, które w przyszłości przeniesie dużo korzyści – mówił na ceremonii otwarcia obiektu Carwyn Jones, pierwszy minister Walii. - Oprócz firm, które zarobiły przy budowie farmy, nowa instalacja to także wiele miejsc pracy dla lokalnych specjalistów.

Gwynt y Môr ma powierzchnię około 80 kilometrów kwadratowych. Składa się z 160 turbin Siemensa (3,6 MW każda) oraz 160 jednopalowych fundamentów stalowych. Niektóre z nich ważą do 700 ton. Poszczególne turbiny wiatrowe wznoszą się na wysokość 150 metrów powyżej poziomu morza. Poza tym iwestorzy wybudowali dwie olbrzymie morskie stacje sieciowe o masie 1300 ton każda i ułożyli 134 km kabli na lądzie.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.