• <
KONGSBERG_2023

LOTOS chce sprowadzać ropę z USA

pc/PAP

16.08.2017 15:29 Źródło: własne

Partnerzy portalu

LOTOS chce sprowadzać ropę z USA - GospodarkaMorska.pl

LOTOS chce sprowadzać ropę z USA – poinformował portal trojmiasto.pl. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej mieszanki przystosowanej do potrzeb gdańskiej rafinerii. Spółka nie chce na razie ujawniać szczegółów prowadzonych rozmów handlowych.

– Zanim dojdzie do zakupu nowej ropy przez LOTOS, technolodzy analizują charakterystykę ropy (tzw. assay) – czy jej przerób jest możliwy i opłacalny w aktualnej sytuacji rynkowej. Nie chodzi tylko o cenę surowca, ale też o to, ile wartościowych produktów można z niego uzyskać. Niekiedy nawet droższa w zakupie ropa naftowa może być per saldo bardziej opłacalna w przerobie na bardziej wartościowe produkty. Inżynierowie przygotowują taki plan produkcji, dzięki któremu rafineria wykorzystuje maksymalnie wszystkie walory surowca, a zminimalizuje efekty związane z jej niekorzystnymi właściwościami – powiedział dla portalu trojmiasto.pl Krzysztof Kopeć z biura prasowego Grupy LOTOS.

Dywersyfikacja dostaw jest dla LOTOS-u bardzo istotna, ponieważ w ten sposób spółka chce wzmacniać bezpieczeństwo Polski w sektorze energii. W ubiegłym roku do gdańskiej rafinerii trafiło 2 mln baryłek (prawie 300 tys. t) irańskiej ropy. Do Naftoportu na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC) przywiozły ją tankowce Atlantas i Calida. W tym roku LOTOS także zamówił ropę z Iranu – tym razem milion baryłek.

Rafineria w Gdańsku była projektowana pod przerób gatunków ropy pochodzących z Bliskiego Wschodu. W latach 80. i 90. przerobiła w sumie ok. 75 mln baryłek (ponad 10 mln ton) ropy irańskiej.

Obecnie LOTOS przerabia ropę głównie z Rosji, z własnego wydobycia z Bałtyku przez LOTOS Petrobaltic, oraz z kopalni Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Lubiatowie. Z zagranicznych źródeł, oprócz ropy rosyjskiej i irańskiej, rafineria przerabiała też tę z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu czy z Kolumbii. Stany Zjednoczone mają być zatem kolejnym kierunkiem dywersyfikacji dostaw.

Z 2 mln baryłek ropy LOTOS może wyprodukować 61,5 mln litrów benzyny i 116 mln litrów oleju napędowego. Taką ilością paliwa jednorazowo można zatankować do pełna 3,2 mln samochodów osobowych, czyli tyle, ile jest zarejestrowanych aut w całym województwie mazowieckim.

Grupa LOTOS jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym, zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.