• <
KONGSBERG_2023

Liczba platform wiertniczych poniżej 200 jednostek

PMK

17.07.2018 21:19 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Liczba platform wiertniczych poniżej 200 jednostek

Partnerzy portalu

Liczba platform wiertniczych poniżej 200 jednostek - GospodarkaMorska.pl

W czerwcu 2018 roku zanotowano spadek w liczbie platform wiertniczych, zarówno w ujęciu rok do roku, jak i w ujęciu z miesiąca na miesiąc.  Obecnie ich liczba wynosi 194.

Powodem takiej sytuacji jest coraz częstsze złomowanie platform przez operatorów. Ostatnio tak postąpił Transocean Ltd, który wysłał jedną ze swoich większych platform wiertniczych – Pathfinder – na złom, po tym jak przez ostatnie 2 lata generowała straty rzędu 15 tys. dolarów dziennie.

Ten ruch największego na świecie operatora platform pokazuje, jak posępnie zapowiada się przyszłość głębokowodnych wierceń. Pathfinder to najbardziej znana z sześciu pływających platform, które dotąd wygenerowały 1,4 mld dolarów strat.  Inni członkowie branży podążają tą samą drogą, co widać po rekordowej liczbie zezłomowanych platform w 2 kwartale obecnego roku. Obecna sytuacja to wynik niskiej ceny ropy, która obecnie wynosi 50 dolarów za baryłkę, a w przyszłym roku ma wzrosnąć maksymalnie do 60 dolarów.

Straty Transocean mogły być jeszcze gorsze, gdyby nie procedura „cold stackingu”, którą koncern wprowadził odnośnie swoich największych platform. Po tym jak ceny ropy się załamały w 2014 roku Transocean nie wysłał wzorem innych operatorów niepotrzebnych platform na wody z załogą i włączonymi silnikami (tzw. „warm stacking”). Taki ruch generowałby dzienne straty 40 tys. dolarów. Zamiast tego koncern zakotwiczył platformy 12 mil od wybrzeża Trynidadu i Tobago, a także wyłączył wszystkie silniki. Pozwoliło to zaoszczędzić okolo 90 mld dolarów.

- To był bardzo bolesny proces dla wielu firm. Była to jednak dobra decyzja – powiedział Greg Lewis, analityk z Credit Suisse.

Obecnie siedem innych platform Transocean pływa bezczynnie u wybrzeży Karaibów. Większość z nich już więcej nie wypłynie do pracy – twierdzą analitycy Heikkinen and Sanford C. Bernstein & Co. Im starsza i dłużej bezczynna platforma, tym większa szansa, że klienci wybiorą lepszą opcję u konkurencji.

Wiertnictwo oceaniczne to obecnie jeden z najbardziej dotkniętych kryzysem sektorów gospodarki. Większość odwiertów skupiona jest na lądzie, w takich miejscach jak Teksas czy Nowy Meksyk, gdzie wydobycie jest tanie. Obecnie na świecie tylko połowa platform znajduje się w użyciu. W 2013 roku praca wrzała we wszystkich. A ożywienie na rynku ma pojawić się dopiero w 2019-2020 roku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.