• <
KONGSBERG_2023

Jackety z drugiego kontraktu ST3Offshore wędrują do klienta (foto)

pc

19.02.2018 15:08 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Jackety z drugiego kontraktu ST3Offshore wędrują do klienta (foto)

Partnerzy portalu

Jackety z drugiego kontraktu ST3Offshore wędrują do klienta (foto) - GospodarkaMorska.pl

Trwa proces pierwszego załadunku gotowych fundamentów kratownicowych dla Orsted (ex DONG Energy). Operacja przebiega pomyślnie – na barce zostały posadowione dwa z trzech jacektów. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie trzy konstrukcje powinny być gotowe do transportu w połowie tygodnia.

Fundamenty kratownicowe (ang. jacket) są produkowane w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez ST3Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego. Projekt zakłada produkcję 20 konstrukcji, jak i montaż osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki. Produkowane w Szczecinie jackety montowane będą na morskiej farmie Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.

Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym - mówi Adam Kowalski, wiceprezes zarządu ST3Offshore sp. o.o. – Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa w pracach na wysokościach, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności prace na wysokościach nie mogą być prowadzone.

Prace załadunkowe rozpoczęły się 14 lutego. Zakończenie ich w połowie tygodnia będzie bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej, że jest to pierwszy załadunek takich konstrukcji. Posadowienie każdej z nich powinno zająć ok. dwóch dni.

Fundamenty transportowane będą barkami czarterowanymi z Norwegii (poniżej na zdjęciu). Popłyną do Cuxhaven, gdzie połączone zostaną z elementami, tzw. bucketami (ang. ‘bucket’ to kubeł, wiadro, puszka – tutaj, to konstrukcje przypominające kesony - stalowe lub żelbetowe konstrukcje ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, stosowane m.in. przy budowie filarów mostów; taki typ fundamentów montowany jest na piaszczystym dnie). Cała konstrukcja mierzy 60 metrów.

Na placu składowym ST3Offshore stoją gotowe kolejne konstrukcje kratownicowe. Każda z nich musi otrzymać specjalny certyfikat biura Veritas, by uzyskać zgodę na załadunek, transport i dostawę do klienta. Najprawdopodobniej jeszcze w lutym zielone światło dostaną następne trzy jackety.

Po wygranym w 2015 r. pierwszym kontrakcie na produkcję platform pośrednich (ang. transition piece) dla DONG Energy,  ST³Offshore podpisało umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych. Wartość kontraktu objęta jest tajemnicą biznesową.

Projekt Borkum Riffgrund 2 zlokalizowany jest ok. 34 km na północ od niemieckiej wyspy Borkum, 54 km od wybrzeża Dolnej Saksonii. Morska farma wiatrowa Borkum Riffgrund 2 ma planowaną wydajność do 450 MW. Spośród 56 stalowych fundamentów, na których instalowane będą turbiny wiatrowe, 20 to fundamenty kratownicowe (ang. jacket), pozostałe 36 to monopale. Wykorzystane turbiny wiatrowe będą największymi na niemieckich wodach: 56 turbin o mocy 8 MW i 164-metrowych rotorach dostarczy firma MHI Vestas. Morska farma wiatrowa wyprodukuje wolną od CO2 energię, odpowiadającą rocznej konsumpcji elektryczności 460,000 niemieckich gospodarstw domowych.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.