• <
KONGSBERG_2023

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Bałtyku w ramach projektu Baltic Pipe (wideo)

pc/PAP

20.03.2018 17:42 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Bałtyku w ramach projektu Baltic Pipe (wideo)

Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Bałtyku w ramach projektu Baltic Pipe (wideo) - GospodarkaMorska.pl

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Morza Bałtyckiego w ramach projektu Baltic Pipe. To jeden z najważniejszych etapów przed rozpoczęciem budowy gazociągu umożliwiającego transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r. Jak poinformował Mikkel Kristensen, który kieruje badaniami podmorskiej części projektu Baltic Pipe z ramienia spółki Ramboll, wykonawcy GAZ-SYSTEM, celem badań geofizycznych i geotechnicznych jest głównie rozpoznanie dna morskiego oraz zdobycie wiedzy na temat jego parametrów.

Prace geofizyczne mają potrwać ok. 50 dni. Rune Jorgensen, geofizyk w spółce Ramboll, powiedział, że w przypadku tego typu badań wykorzystywany jest różnego rodzaju sprzęt, m.in. echosonda wielowiązkowa, sonar boczny i profilograf osadów. Umożliwia on wykonanie mapy 3D dna morskiego oraz lokalizowanie obiektów na dnie morza, takich jak wraki, głazy czy gruzowiska.

Przez kolejne półtora roku planowane jest także wykonanie badań geotechnicznych i środowiskowych. – Wykonujemy badania środowiskowe, aby mieć pewność, że projekt nie wpłynie negatywnie na środowisko Morza Bałtyckiego – powiedział Kristensen.

Badania dna Bałtyku wykonywane są m.in. z pokładu statku GloMar Vantage – specjalistycznej jednostki wykorzystywanej do badań geotechnicznych. Statek ma 57 m długości, 12 m szerokości oraz 3,5 m zanurzenia. Został zbudowany w 1982 r., a przebudowano go w 2008 r. Pływa pod panamską banderą.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki polski i duński, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji. Projekt realizowany jest przez operatorów gazociągów przesyłowych – Energinet i polski Gaz-System. System ma mieć przepustowość do 10 mld m sześc. gazu rocznie. Umowy z obydwoma operatorami na przesył gazu w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. podpisało już PGNiG.

Przedsięwzięcie zostało uznane przez Komisję Europejską za projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status ten przyznawany jest projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE.

Inwestycja składa się z pięciu głównych elementów: połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Cała trasa przesyłu ma, zgodnie z planami, ruszyć 1 października 2022 r.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.