• <
nauta_2024

Firma z Bydgoszczy wśród dostawców wyposażenia dla szwedzkich okrętów podwodnych nowej generacji

pc

24.10.2018 17:58 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Firma z Bydgoszczy wśród dostawców wyposażenia dla szwedzkich okrętów podwodnych nowej generacji

Partnerzy portalu

Firma z Bydgoszczy wśród dostawców wyposażenia dla szwedzkich okrętów podwodnych nowej generacji - GospodarkaMorska.pl

Famor wśród dostawców wyposażenia nowych okrętów podwodnych budowanych dla Marynarki Wojennej Szwecji. Umowę w tej sprawie między szwedzką grupą przemysłową Saab a firmą z Bydgoszczy podpisano w Paryżu podczas trwających międzynarodowych targów uzbrojenia Euronaval 2018. To już kolejna firma z Polski zaangażowana w budowę szwedzkich okrętów podwodnych typu A26.

Bydgoska firma dla okrętów typu A26 ma dostarczyć konsole operatorskie do monitorowania systemów pokładowych. Jak podał portal Defence24.pl., będą one montowane nie tylko na szwedzkich okrętach, ale także na jednostkach tego rodzaju ewentualnie zamówionych przez inne państwa. Okręty typu A26 Saab proponuje m.in. Polsce dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Orka.

Famor to druga firma z Polski zaangażowana w budowę okrętów podwodnych typu A26 dla Marynarki Wojennej Szwecji. W listopadzie ubiegłego roku Saab podpisał umowę z mającą siedzibę w Koszwałach w województwie pomorskim spółką Base Group, specjalizującą się w wykonywaniu konstrukcji spawanych. Jest ona odpowiedzialna za wykonanie i dostarczenie stalowych konstrukcji wraz z wyposażeniem, w których umiejscowione zostaną główne moduły napędowe szwedzkich okrętów.

W ramach wspólnego projektu Stoczni Remontowej Nauta oraz PGZ Stoczni Wojennej budowany jest także częściowo wyposażony kadłub okrętu wywiadowczego dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji. W sierpniu tego roku zostało już zrealizowane ok. 50% prac konstrukcyjnych. Saab umowę ze Szwedzką Agencją Zamówień Obronnych (FMV) na zaprojektowanie i budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) podpisał w ubiegłym roku.

Dostawa pierwszego okrętu nowej generacji typu A26 dla szwedzkiej marynarki wojennej planowana jest w 2022 r.  Nowoczesne jednostki będą mogły wykonywać swoje misje na dowolnych akwenach, podczas różnorodnych scenariuszy konfliktowych. Wraz z tradycyjnym ładunkiem min i torped, okręty w przyszłości będą potrafiły także przenosić rakiety, a jedną z ich najbardziej wyjątkowych cech stanowi wbudowane rozwiązanie portalu wielozadaniowego Multi Mission Portal™ służące do obsługi m.in. morskich pojazdów załogowych i bezzałogowych. Jednostki będą także doskonałą platformą do gromadzenia danych wywiadowczych, wpisaną w szerszy system obronny.

Famor jest dostawcą oświetlenia i wyposażenia elektrycznego. Na rynku morskim bydgoska spółka oferuje kompleksowe rozwiązania dotyczące wyposażenia elektrycznego i oświetleniowego na statki oraz na platformy wiertnicze. Na rynek lądowy natomiast dostarcza wyposażenie oświetleniowe, aparaturę rozdzielczą i sygnalizacyjną oraz pulpity sterownicze.

Saab zapewnia wiodące produkty, usługi i rozwiązania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa publicznego na całym świecie. Spółki tej grupy działają i zatrudniają pracowników na wszystkich kontynentach. Dzięki pragmatycznej, nastawionej na innowacje i współpracę filozofii działania, Saab stale rozwija i ulepsza nowe technologie, w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.