• <

Dar Młodzieży wyposażony w nowoczesną odsalarkę. Ułatwi podróż dookoła świata

pc

16.01.2018 17:30 Źródło: własne
Strona główna Dar Młodzieży wyposażony w nowoczesną odsalarkę. Ułatwi podróż dookoła świata
Dar Młodzieży wyposażony w nowoczesną odsalarkę. Ułatwi podróż dookoła świata - GospodarkaMorska.pl

Remont Daru Młodzieży dobiega końca. W stoczni Remontowej Nauta w Gdyni żaglowiec wyposażony został m.in. w nowoczesną odsalarkę, która umożliwi uzyskiwanie słodkiej wody. W maju jednostka wyrusza w rejs dookoła świata. Jak informuje Akademia Morska w Gdyni, podczas wyprawy „wszystkie mechanizmy i wyposażenie statku poddane zostaną surowemu egzaminowi w ekstremalnych często warunkach podczas żeglugi po wodach trzech oceanów”.

Najnowszej technologii odsalarka Pelican Medium wykorzystuje system odwróconej osmozy. Urządzenie (specyfikacja znajduje się tutaj) dostarczyła polska firma DOE. Oprócz tego, prezes DOE Leonard Kasprzak przeprowadził wykład w Akademii Morskiej w Gdyni na temat przygotowywania świeżej wody z wykorzystaniem technologii odwróconej osmozy. Działanie odsalarki i jej prawidłowe serwisowanie już w przyszłym miesiącu będą mogli poznać praktykanci, którzy rozpoczną sezon szkoleniowy na Darze Młodzieży.

Remont klasowy Daru Młodzieży rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku. Na początku żaglowiec trafił do doku pływającego nr 3 SR Nauta w Gdyni, gdzie przeszedł prace konserwacyjne. Sprawdzono m.in. zewnętrzną część kadłuba, śrubę napędową oraz silnik SG 2 żaglowca. Obecnie statek modernizowany jest przy nabrzeżu stoczniowym.

Dokładnie oczyszczane i konserwowane są zbiorniki balastowe, paliwa i wody słodkiej. Przewidziano również wymaganą przez międzynarodowe przepisy instalację nowoczesnego systemu obróbki wód balastowych. Dzięki niemu żaglowiec bez przeszkód będzie mógł wpływać na wody terytorialne państw odwiedzanych podczas podróży dookoła świata.

Ważnym elementem przeprowadzanego remontu klasowego jest także wymiana stosowanych na fregacie olei na oleje biodegradowalne nowej generacji wraz z dostosowanymi do nich uszczelkami. Rozwiązanie to zapewni Darowi Młodzieży spełnianie rygorystycznych przepisów obowiązujących na wodach i w portach Ameryki Północnej.

Całość prac odbywa się pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków. Remonty mają zakończyć się do końca tego miesiąca, a następnie planowany jest sezon szkoleniowy. Na początek praktyki przejdą Belgowie z Akademii Morskiej z Antwerpii, a po nich studenci Akademii Morskiej w Gdyni. W maju natomiast żaglowiec wyrusza w Rejs Niepodległości dookoła świata.

Podróż będzie trwała 11 miesięcy. Trasa obejmuje porty całego świata, m.in. Cape Town, Singapur, Vancouver, Meksyk i Nowy Jork. Kulminacja wyprawy nastąpi w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. jednostka uświetni Światowe Dni Młodzieży.

Zakończenie Rejsu Niepodległości planowane jest na marzec 2019 r. Jego organizatorami są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Na pokładzie, oprócz studentów Akademii Morskiej, w każdym etapie rejsu uczestniczyć będą grupy młodzieży – finaliści ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

Dziękujemy za wysłane grafiki.