• <
KONGSBERG_2023

Co zrobić z 5 mln dolarów? Można zbudować... Arkę Noego

ew

23.12.2018 17:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Co zrobić z 5 mln dolarów? Można zbudować... Arkę Noego

Partnerzy portalu

Co zrobić z 5 mln dolarów? Można zbudować... Arkę Noego - GospodarkaMorska.pl

Biblijny Noe budował swoją arkę przynajmniej kilka dekad. Na jej pokład miał zabrać przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt aby uchronić je przed potopem. Holenderskiemu milionerowi, Johanowi Huibersowi którejś nocy przyśniło się, że Holandia zostanie zalana wodą i nawiązując do biblijnej historii, postanowił zbudować swoją arkę aby przetrwać. Zajęło mu to cztery lata a w budowie pomagało tylko osiem osób, w tym trójka jego dzieci.

Senna wizja potopu Holendra nie sprawdziła się więc postanowił swoją arką przepłynąć z Holandii do Izraela. Jej koszt może wynieść dodatkowo 1,3 mln dolarów. Ze względu na to, że nie ma własnego napędu - będzie potrzebna pomoc holowników. Co ciekawe, dzieło Huibnersa ma już za sobą kraksę. Dwa lata temu, arka uderzyła w statek norweskiej straży przybrzeżnej podczas holowania w porcie w Oslo. (Zobacz na filmie pod artykułem)

Kopia arki jest nieco mniejsza niż oryginał – ma 119 m długości, 30 m szerokości i 23 m wysokości. Waży ponad 3 tys. ton a do jej budowy wykorzystano drewno pochodzące z ponad 12 tysięcy drzew, przede wszystkim cedru i sosny (zgodnie z zapisem z Księgi Rodzaju, w którym Pan rozkazał Noemu użyć "żywicznego drewna"). Arka może zabrać na pokład ponad 5 tys pasażerów. Koszt zrealizowania wizji był ogromny, ponieważ pochłonęła ona ponad 4,5 mln dol. (ok. 17 mln zł). Spora część tej kwoty została przeznaczona na wyposażenie. We wnętrzu statku znajdziemy na przykład naturalnej wielkości rzeźby zwierząt, w tym kosztujący 11 tys. dol. (ok. 41 tys. zł) posąg słonia. Ponadto, ściany ozdabiają panoramy opowiadające dzieje biblijnego Noego.

Jak mówi pomysłodawca, "Ta arka ma przypominać o Biblii, edukować i przypominać, że świat się zmienia, czego dowodem jest globalne ocieplenie."

Obecna arka nie jest pierwszą, jaką zbudował Huibers. Do 2004 roku udało mu się zbudować mniejszą arkę, długości 110 metrów, która nadawała się do podróży po kanałach. Arka stała się lokalna sensacją. Można ja było zwiedzać, a na pokładzie stanęło ponad 600 tys. osób. Pomysłodawca zarobił na tym 3,5 mln dol., co dało mu ponad milion czystego zysku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.