• <

Zarybienia starorzeczy Odry dla ochrony ptaków drapieżnych

jk

02.11.2017 11:15 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zarybienia starorzeczy Odry dla ochrony ptaków drapieżnych

Partnerzy portalu

Zarybienia starorzeczy Odry dla ochrony ptaków drapieżnych - GospodarkaMorska.pl

Kania czarna i ruda, bielik czy rybołów należą do gatunków ptaków drapieżnych, których podstawowym pokarmem są ryby. Niestety tych w lubuskich wodach jest coraz mniej. W celu poprawy tej sytuacji pod koniec października rozpoczęły się zarybienia starorzeczy środkowego odcinka Odry.

Jak poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. zbiorniki wód stojących zasilone zostaną trzema gatunkami ryb: linem, karasiem i jaziem o łącznej masie 450 kg.

Pierwsze zarybienia miały miejsce kilka dni temu w rejonie miejscowości Przyborów, na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Dolina Środkowej Odry.

"Do wody nie jest wpuszczany narybek, lecz ryby mierzące od 15 do 25. cm. W ten sposób zarybienia stają się bardziej skuteczne, gdyż większe ryby są w stanie skuteczniej unikać drapieżników, takich jak szczupak, okoń czy sandacz. Z drugiej strony są bardziej widoczne dla ptaków czyhających na nie z powietrza" – powiedział PAP Bielewicz.

Dodał, że z jednej strony zarybienia służą poprawie warunków jakości żerowisk dla ptaków, a z drugiej - odbudowie ichtiofauny w starorzeczach. Ta z uwagi na kilka suchych lat została znacząco osłabiona. Wpływ na populację ryb ma także presja ze strony innych zwierząt drapieżnych, m.in. norki amerykańskiej oraz wędkarzy.

Program zarybień został podzielony na etapy i potrwa klika lat. Łącznie podrośnięte liny, karasie i jazie zostaną wypuszczone do pięciu zbiorników w rejonie miejscowości Przyborów i Zielona Góra w granicach obszaru Natura 2000.

Dolina Środkowej Odry niemal w całości posiada status Obszaru Natura 2000, prawnie chronionego na mocy polskich i unijnych przepisów. Obejmuje odcinek rzeki od Głogowa na Dolnym Śląsku do ujścia Warty w Kostrzynie nad Odrą. Na tym terenie występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków drapieżnych nie tylko w skali Polski, ale również Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.