Wiadomości

Kraje bałtyckie nie są w stanie sprostać obietnicy zdrowego Morza Bałtyckiego Rybołówstwo, Ekologia

Kraje bałtyckie nie są w stanie sprostać obietnicy zdrowego Morza Bałtyckiego

W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody szczególne zainteresowanie budzi realizacja przez kraje bałtyckie zadań określonych w Bałtyckim Planie Działań Komisji Helsińskiej (BPD), mających na celu osiągnięcie dobrego stanu wód Morza Bałtyckiego do 2021 roku. Dziesięć lat po podpisaniu BPD, Morze Bałtyckie wciąż jest dalekie od osiągnięcia dobrego, zdrowego stanu, a w niektórych obszarach stan ten ulega nawet pogorszeniu. WWF opracowało raport „The Baltic Sea Action Plan Scorecard 2018” (Bałtycki Plan Działań – karta wyników 2018)oceniający realizację BPD, gdzie wykazano, że kraje nadbałtyckie nie wywiązują się ze zobowiązań dotyczących osiągnięcia zdrowego stanu Morza Bałtyckiego. I niewiele wskazuje na to, że to się zmieni.

opublikowano: 2018-03-23
Góry Łosiowe – powołujemy nowy park krajobrazowy Rybołówstwo, Ekologia

Góry Łosiowe – powołujemy nowy park krajobrazowy

Samorząd województwa przygotowuje się do utworzenia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Będzie to dziesiąty park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim.

opublikowano: 2018-03-23
Ankieta wędkarska dla zwolenników morskich połowów Rybołówstwo, Ekologia

Ankieta wędkarska dla zwolenników morskich połowów

Połowy wędkarskie w wodach morskich z roku na rok gromadzą coraz większą rzeszę zwolenników. Różnorodność gatunków ryb i metod połowu umożliwiają połączenie aktywnego wypoczynku z możliwością przeżycia morskiej przygody. Atrakcyjność połowów wędkarskich w morzu bezpośrednio odzwierciedla liczba licencji wydanych przez Okręgowe Inspektoraty Rybołówstwa Morskiego, sięgająca w ostatnich latach 40 tysięcy rocznie. Połowy rekreacyjne stanowią ważny komponent w modelu zarządzania zasobami naturalnymi Morza Bałtyckiego, którego naukowe doradztwo zapewnia Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES).

opublikowano: 2018-03-22

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook