Wiadomości

Bardzo dobre wyniki połowowe floty bałtyckiej w I połowie 2018 r. Rybołówstwo, Ekologia

Bardzo dobre wyniki połowowe floty bałtyckiej w I połowie 2018 r.

Polskie połowy ryb na Bałtyku w I półroczu 2018 r. wyniosły 112 tys. ton i były o 20% większe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim większe połowy ryb pelagicznych (głównie śledzi). Znacząco wzrosły również połowy stroni o 32%. O 5% więcej niż rok wcześniej złowiono szprotów. Nieznacznie niższe natomiast były połowy dorszy (-1,6%). Jeśli tendencje z pierwszych sześciu miesięcy utrzymają się w drugiej połowie roku można prognozować, że połowy w całym 2018 r. mogą osiągnąć rekordową wielkość 160 tys. ton.

opublikowano: 2018-11-16
Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie? Rybołówstwo, Ekologia

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.

opublikowano: 2018-11-14
Nowe ryby zombie w kolekcji rosyjskiego rybaka (foto, wideo) Rybołówstwo, Ekologia

Nowe ryby zombie w kolekcji rosyjskiego rybaka (foto, wideo)

Kolejne fascynujące okazy w kolekcji Romana Fiorodorowa. Rosyjski rybak powiększył swoją kolekcję zdjęć w mediach społecznościowych. Przedstawia ona bardzo rzadko spotykane ryby, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak z filmu science fiction. Jego połowy, już kolejny raz, wywołały sporo kontrowersji.

opublikowano: 2018-11-14
Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód – konferencja Rybołówstwo, Ekologia

Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód – konferencja

Konferencja pt. „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód" odbyła się 7 listopada. Wydarzenie zgromadziło ponad 120 osób z całej Polski i stanowiło część szerokiej kampanii edukacyjnej realizowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

opublikowano: 2018-11-14
Marine Harvest wprowadza nową strategię marki i zmienia nazwę na Mowi Rybołówstwo, Ekologia

Marine Harvest wprowadza nową strategię marki i zmienia nazwę na Mowi

Firma Marine Harvest ogłosiła we wtorek stworzenie globalnej marki MOWI, a także decyzję o przyjęciu tej samej nazwy jako nowej nazwy firmy. Nazwa Mowi jest mocno zakorzeniona w historii przedsiębiorstwa. Firma, którą znamy dzisiaj jako Marine Harvest, została pierwotnie założona ponad 50 lat temu przez norweskich pionierów branży akwakultury właśnie jako Mowi.

opublikowano: 2018-11-13
Prostokątna góra lodowa w Antarktyce - naukowcy odkryli, skąd się wzięła (foto, wideo) Rybołówstwo, Ekologia

Prostokątna góra lodowa w Antarktyce - naukowcy odkryli, skąd się wzięła (foto, wideo)

W połowie października, podczas obserwacji NASA w ramach programu monitorowania pokrywy lodowej Antarktyki Operation IceBridge, wykonano wyjątkowe zdjęcie. Można na nim zobaczyć górę lodową o niemalże idealnym, przyciętym od linijki kształcie prostokąta. Fotografię, która obiegła cały świat wykonał Jeremy Harbec a naukowcy już ustalili skąd wzięło się to niecodzienne zjawisko. 

opublikowano: 2018-11-12

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook