• <

Ten skrajnie wychudzony niedźwiedź polarny stał się symbolem skutków zmian klimatu. Dramatyczne nagranie (wideo)

pc

11.12.2017 18:09 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ten skrajnie wychudzony niedźwiedź polarny stał się symbolem skutków zmian klimatu. Dramatyczne nagranie (wideo)

Partnerzy portalu

Ten skrajnie wychudzony niedźwiedź polarny stał się symbolem skutków zmian klimatu. Dramatyczne nagranie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Tak właśnie wygląda długotrwała głodówka. Zanik mięśni. Brak energii. To powolna, bolesna śmierć – napisał pod filmem opublikowanym w mediach społecznościowych Paul Nicklen, fotograf National Geographic. Przedstawiony na nagraniu skrajnie wychudzony niedźwiedź polarny został zarejestrowany latem tego roku na Ziemi Baffina, największej wyspie Archipelagu Arktycznego, przez grupę badaczy z Sea Legacy, organizacji zajmującej się m.in. ochroną oceanów. Ich zdaniem to symbol skutków zmian klimatu.

Na nagraniu widzimy, jak wychudzony niedźwiedź polarny ostatkiem sił walczy o życie, szukając pożywienia. W końcu natrafia na kosz na śmieci pozostawiony przez rybaków. Zdaniem przedstawicieli organizacji Sea Legacy, zwierzę najprawdopodobniej zdechło z wycieńczenia kilka godzin później. – Łzy same płynęły nam po policzkach, kiedy patrzyliśmy na tego niedźwiedzia – napisał Nicklen.

Zdaniem naukowców, na stan zwierzęcia bezpośredni wpływ miały zmiany klimatu. – Wraz ze wzrostem temperatury i topnieniem lodowców, niedźwiedzie tracą możliwość polowania na foki – główne źródło ich pożywienia. Zwykle zwierzęta atakowały je przy przeręblach, teraz, z powodu ciągłego topnienia lodu, nie mają już takiej możliwości. Wyczerpane, wędrują do osiedli ludzkich, szukając pożywienia – informują przedstawiciele Sea Legacy.

Jak podkreślają, lód jest dla niedźwiedzi polarnych niezbędny do polowania, odpoczynku i rozmnażania. Przeprowadzone w 2015 r. przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody badanie wykazało, że zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla populacji tych zwierząt. Do 2050 r. ich liczba ma zmniejszyć się aż o 30 %. Opublikowane w ubiegłym roku dane satelitarne pokazały natomiast, że w 19 regionach arktycznych zamieszkałych przez niedźwiedzie polarne, liczba dni, w których lód pozostaje zamarznięty, pomiędzy 1979 a 2014 r. spadała średnio o 9 % na dekadę.

Paul Nicklen zapytany po publikacji materiału, dlaczego badacze nie pomogli niedźwiedziowi, odpowiedział, że szanse na jego uratowanie były niewielkie, tym bardziej, że, jak podkreślił, dokarmianie niedźwiedzi polarnych jest w Kanadzie zabronione. – Prawda jest taka – jeżeli nie zatrzymamy globalnego ocieplenia, nie zadbamy o przyrodę, to stracimy wszystkie niedźwiedzie polarne i ekosystem, w którym żyją – podkreślił.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.