• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tak atakuje rekin ludojad (wideo)

pc

03.08.2017 16:52 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Tak atakuje rekin ludojad (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Bliskie spotkanie z żarłaczem białym. Doktorowi Gregowi Skomalowi z Dywizji Rybołówstwa Morskiego w Massachusetts (Massachusetts Division of Marine Fisheries) udało się zarejestrować, jak od środka wygląda paszcza rekina białego. Nagranie powstało, kiedy prawie 3,5-metrowa samica próbowała ugryźć zamontowaną przez badacza kamerę.

Naukowcy z Dywizji Rybołówstwa Morskiego w Massachusetts wraz z zespołem z organizacji Ochrony Atlantyckiego Żarłacza Białego na Przylądku Cod (Atlantic White Shark Conservancy off Cape Cod) chcieli nagrać zachowanie rekinów. Jednej z samic się to nie spodobało i postanowiła pozbyć się niewielkiej kamery. Jak relacjonował Skomal dla telewizji New England Cable News, rekin powoli się do niej zbliżał, po czym otworzył paszczę i ugryzł urządzenie. Jego zdaniem, samica próbowała sprawdzić, co to za przedmiot. Gdyby był to prawdziwy atak, rekin z łatwością zniszczyłby kamerę.

Dywizja Rybołówstwa Morskiego w Massachusetts oraz  organizacja Ochrony Atlantyckiego Żarłacza Białego na Przylądku Cod zajmują się obserwacja żarłaczy białych. Atakująca kamerę samica nie była oznakowana. Badacze sprawdzają teraz, skąd pochodzi ten osobnik.

Żarłacz biały żyje w większości ciepłych wód oceanicznych. Jest blisko spokrewniony z megalodonem – prehistoryczną, największą ze znanych ryb drapieżnych. Żarłacze białe osiągają długość 6 m i wagę 2 t – samice są większe od samców. Polują głównie na foki i delfiny, żywią się także żółwiami morskimi i dużymi rybami. To jedyne rekiny, które wystawiają głowę ponad wodę, w celu obserwacji ofiary.

Rekiny ludojady należą do jednych z najniebezpieczniejszych. Potwierdzają to próby ataków na człowieka, do których dochodzi w wodach występowania tego gatunku. Zdaniem badaczy, ludzie nie są jednak „przysmakiem” rekinów. Te atakują, bo często mylą człowieka z foką.

W wyniku połowów oraz stosowania specjalnych sieci do ochrony kąpielisk, populacja żarłacza białego szybko maleje.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.