• <

Szwecja: Nord Stream 2 może źle wpłynąć na środowisko

PMK

26.06.2017 16:49 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Szwecja: Nord Stream 2 może źle wpłynąć na środowisko

Partnerzy portalu

Szwecja: Nord Stream 2 może źle wpłynąć na środowisko - GospodarkaMorska.pl

Szwedzkie media twierdzą, że część organizmów żyjących w rejonie Morza Bałtyckiego (np. morświny i dorsze) może być zagrożonych przez budowę Nord Stream 2. W tej sprawie wpłynęły opinie od lokalnych władz i organizacji środowiskowych do Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody oraz Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku w tym morzu znaleziono ok. 500 morświnów – gatunku, który jest na liście zagrożonych. Budowa Nord Stream 2 ma przebiegać przez niedawno utworzony obszar Natura 2000, który obejmuje regiony Norra Midsjo i Hoburg.

Władze Gotlandii stwierdziły ponadto, że korozja gazociągów może w przyszłości zwiększyć w Bałtyku obecność metali ciężkich, które szkodzą rybom i roślinom.

Szwecja nie jest wielkim zwolennikiem projektu Nord Stream 2. Na początku tego roku szwedzkie porty w Slite i Karlshamn zapowiedziały, że nie wezmą udziału w tej inwestycji. Spółka odpowiedzialna za powstanie gazociągu o tej samej nazwie, nie rezygnuje jednak z współpracy ze szwedzkimi portami, chociaż rząd w Sztokholmie wyraził obawy wobec wpuszczenia Rosjan na szwedzkie wybrzeże.

Porty Slite oraz Karlshamn miały początkowo stać się bazą logistyczną dla budowy gazociągu. Oba obiekty odmówiły Rosjanom, ale inne gminy w Szwecji chcą wykorzystać okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy dzięki współpracy z Gazpromem.

W połowie grudnia po spotkaniu z szefową dyplomacji Szwecji, Margot Wallström oraz ministrem spraw zagranicznych Peterem Hultqvistem władze regionalne Gotlandii gdzie leży port Slite oraz Karlshamn na południu Szwecji oznajmiły, że nie zgodzą się na współpracę portów ze spółką Nord Stream 2 AG.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. W tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.