• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Relacja na żywo z badań nad substancjami niebezpiecznymi w rejonie Morza Bałtyckiego

pc

13.10.2017 10:13 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Relacja na żywo z badań nad substancjami niebezpiecznymi w rejonie Morza Bałtyckiego

Partnerzy portalu

Relacja na żywo z badań nad substancjami niebezpiecznymi w rejonie Morza Bałtyckiego - GospodarkaMorska.pl

Jakie substancje niebezpieczne zagrażają Morzu Bałtyckiemu? Odpowiedź m.in. na to pytania będzie można poznać podczas transmisji na żywo pn. „NonHazCity: najważniejsze wnioski z badań nad substancjami niebezpiecznymi w regionie Morza Bałtyckiego”, którą zaplanowano na 19 października o godzinie 10:00 (czasu środkowoeuropejskiego). Wydarzenie o charakterze otwartym odbędzie się w Pärnu w Estonii w ramach Estońskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

O projekcie

 NonHazCity (Miasto bez substancji niebezpiecznych) to projekt międzynarodowy dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2,8 mln EURO, w którym uczestniczy 18 partnerów z rejonu Morza Bałtyckiego. Miasto Gdańsk reprezentowane jest przez Urząd Miejski, Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz Uniwersytet Gdański.

Co zostanie omówione?

W ramach projektu pobrano próbki wód powierzchniowych i opadowych z obszarów zurbanizowanych i przemysłowych, z oczyszczalni ścieków oraz próbki osadów ściekowych w sześciu miastach regionu Morza Bałtyckiego: Pärnu (Estonia); Kaunas i Šilalė (Litwa); Ryga (Łotwa); Gdańsk (Polska) i Turku (Finlandia). Do porównania wyników wykorzystano istniejące dane ze Sztokholmu i Västerås (Szwecja). Celem transmisji jest prezentacja wyników i wniosków.

Przebieg transmisji

19 października spotkanie rozpocznie zastępca lidera projektu Heidrun Fammler (Bałtyckie Forum Środowiskowe) krótką prezentacją projektu NonHazCity – flagowego projektu unijnego regionu Morza Bałtyckiego. Następnie kierownik projektu Tonie Wickman (miasto Sztokholm) przedstawi wyniki i wnioski z analizy substancji i źródeł ich pochodzenia. Zwróci również uwagę na możliwe działania, jakie mogą podejmować przedstawiciele instytucji miejskich, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i obywatele – mieszkańcy, w celu redukcji emisji tych substancji do systemu kanalizacyjnego i w konsekwencji – dalej do Morza Bałtyckiego.

Rainer Aavik, zastępca burmistrza miasta Pärnu – jednego z miast regionu Morza Bałtyckiego biorącego udział w projekcie, w którym przeprowadzono badania – wyciągnie wnioski z wyników badań przesiewowych w Pärnu. Ponadto wyjaśni, jak współpraca międzynarodowa, taka jak w projekcie NonHazCity, może przyczynić się do proekologicznego nastawienia i gospodarki przyjaznej środowisku, a także do zwiększenia świadomości społeczeństwa na poziomie lokalnym.

Wydarzenie nie potrwa dłużej niż 45 minut. Można do niego dołączyć tutaj.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.