• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ponad 6 kg śmieci w brzuchu martwego wieloryba. Wśród nich plastikowe kubki i plażowe klapki

ew

24.11.2018 10:08 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ponad 6 kg śmieci w brzuchu martwego wieloryba. Wśród nich plastikowe kubki i plażowe klapki

Partnerzy portalu

Ponad 6 kg śmieci w brzuchu martwego wieloryba. Wśród nich plastikowe kubki i plażowe klapki - GospodarkaMorska.pl

O znalezieniu sześciu kilogramów śmieci w brzuchu martwego kaszalota poinformowali pracownicy indonezyjskiego parku narodowego. Na razie nie wiadomo jeszcze czy plastik był bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia, ale ekolodzy po raz kolejny alarmują, ze plastik w oceanach jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt.

Jak opisuje Jakarta Post, martwe zwierzę zostało wyrzucone przez morze na brzeg jednej z wysp w parku narodowym Wakatobi. Znajduje się ona na południe od indonezyjskiej wyspy Sulawesi. W brzuchu 9,5 metrowego wieloryba znaleziono "115 plastikowych kubeczków, 19 kawałków twardego plastiku, 4 butelki, 25 torebek foliowych, 3 kilogramy rurek do nurkowania, dwie pary plażowych klapek, nylonowy worek i ponad 1000 fragmentów plastikowych tasiemek i sznurków". Łącznie daje to prawie 6 kg plastikowych śmieci!

Póki co, nie jest pewne, że to właśnie śmieci były bezpośrednią przyczyną śmierci kaszalota, ale jak przyznaje Dwi Surpati z WWF Indonezja: "Nawet jeśli to nie plastik zabił to piękne zwierzę to i tak sytuacja, z którą mamy do czynienia jest przerażająca".

Jak dodaje portal "Guardian", Indonezja (czwarty kraj na świecie pod względem liczby ludności), jest drugim po Chinach producentem plastikowych śmieci. Według szacunków, mieszkańcy kraju produkują rocznie ponad 3,2 mln ton plastikowych śmieci. Niestety, w większości nie są one poddawane racjonalnemu recyklingowi a 1,3 mln ton (dokładnie tyle, ile waży 75 platform wiertniczych) trafia do oceanów. Rząd Indonezji zapewnia jednak, że planuje walczyć z zaśmieceniem i chce ograniczyć użycie jednorazowego plastiku o 70 proc. do 2025 roku.

Łącznie, każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Według ONZ jeśli to tempo zostanie utrzymane, to do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. W walkę o czystsze środowisko coraz aktywniej włączają się duże firmy. Jedną z nich jest sieć restauracji McDonald’s, która do 2025 roku wymieni wszystkie swoje opakowania na takie, które pochodzą z recyklingu bądź certyfikowanej produkcji i będą w 100 proc. biodegradowalne. Do końca przyszłej dekady obniży również emisję gazów cieplarnianych o jedną trzecią. Z badań wynika, że takich działań oczekują sami konsumenci.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.