• <

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo)

pc

23.03.2018 15:25 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo)

Partnerzy portalu

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Obecnie jest ona trzykrotnie większa niż Francja. Naukowcy biją na alarm.

Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci pomiędzy Hawajami a Kalifornią przez trzy lata badał międzynarodowy zespół naukowców. Okazało się, że powiększa się ona dużo szybciej niż początkowo zakładano. Szacuje się, że plastikową plamę tworzy obecnie około 87 000 t ton plastiku.

– Sytuacja się pogarsza. To pokazuje, że pilnie trzeba podjąć działania, w celu zatrzymania przepływu plastiku do oceanu, a także posprzątać obecny bałagan – mówi Laurent Lebreton z The Ocean Cleanup Foundation w Delft w Holandii, który kierował badaniami.

Jak poinformował Erik van Sebille z Utrecht University w Holandii, ilość plastiku, jaką odkryli naukowcy, była „oszałamiająca”. Prawie 100% wszystkich zanieczyszczeń w tej części oceanu stanowiły tworzywa sztuczne. 46 %to sieci rybackie, a ponad trzy czwarte – tworzywa sztuczne większe niż 5 cm, w tym folie. Większość dużych znalezionych przedmiotów rozpadła się już na kawałki, jednak badacze z łatwością mogli zidentyfikować m.in. butelki, pojemniki, liny i sieci rybackie, zabawki, a nawet – deski sedesowe. Na niektórych znalezionych przedmiotach udało się nawet odczytać datę produkcji: rok 1977, lata 80. i 90., rok 2000 oraz 2010.

Każdego roku do oceanu przedostają się miliony ton plastiku. Stanowi on poważne zagrożenie dla morskich zwierząt. Z ostatnich badań wynika, że 20% tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany mogło przedostać się do wody w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 r.

– Nie uciekniemy od plastiku – moim zdaniem jest on bardzo przydatny w medycynie, transporcie i w budownictwie. Musimy jednak zmienić sposób, w jaki go używamy, szczególnie w odniesieniu do jednorazowych opakowań i tych przedmiotów, które mają bardzo krótki okres użytkowania – mówi Lebreton.

Szacuje się, że do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, Fundacja Ellen Macarthur podaje, że do 2050 roku oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.