• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Parlament Europejski zdecyduje jutro o nowym wieloletnim planie zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim

30.03.2015 17:57 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Parlament Europejski zdecyduje jutro o nowym wieloletnim planie zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Jutro posłowie Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego zagłosują nad wieloletnim planem zarządzania rybołówstwem na Bałtyku - dokumencie kluczowym dla przyszłości ponad 94% zasobów poławianych w regionie.

To pierwszy wieloletni plan w UE, stworzony w oparciu o nową wspólną polityką rybołówstwa (WPRyb). Jego rolą jest zarządzanie bałtyckimi stadami dorsza, szprota oraz śledzia. Zawiera też zasady postępowania z przyłowem niektórych gatunków ryb płaskich. Jeśli zostanie odpowiednio wdrożony, może znacznie usprawnić zarządzania połowami w regionie Morza Bałtyckiego, gdzie stada dorsza szczególnie we wschodniej części znajdują się w złym stanie.

„Wspólna Polityka Rybołówstwa zobowiązuje UE do natychmiastowej odbudowy zasobów, jako jedynej drogi do ocalenia gospodarki społeczności nadmorskich. Posłowie PE powinni pokazać jutro, że jest to ich nadrzędnym celem”, powiedział Lasse Gustavsson, dyrektor zarządzający Oceaną w Europie. „Nawet najbardziej ambitna polityka bez odpowiedniego wdrożenia, jest tylko kolosem na glinianych nogach. Plan bałtycki powinien dać dobry przykład dla przyszłych planów regionalnych i zapewnić prawdziwie ambitne podejście do kwestii zarządzania rybołówstwem”.

Oceana uważa, ze plan zaproponowany przez Komisję Europejską nie jest kompletny. Dlatego też, organizacja wzywa posłów PE do zapewnienia, że wszystkie niedociągnięcia w propozycji zostaną poprawione [podczas głosowania].

Wieloletni plan powinien:

  • Zrealizować cele WPRyb, w szczególności odbudować i utrzymać populacje ryb powyżej poziomu, który umożliwi uzyskanie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) przed 2015 rokiem a najpóźniej do końca 2020 roku, w celu zapewnienia zrównoważonego, stałego i rentownego rybołówstwa.
  • Wdrożyć podejście ekosystemowe i zminimalizować oddziaływanie rybołówstwa na środowisko morskie.
  • Przyczynić się do osiągnięcia „dobrego stanu środowiska” przed 2020, zgodnie z wymogami dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej i zapewnić spójność z pozostałymi przepisami UE w dziedzinie ochrony środowiska.
  • Uwzględnić najnowsze doradztwo naukowe i zapewnić środki ochronne w razie nagłych problemów, jak np. załamanie się zasobów ryb.

Informacje ogólne

Plan zarządzania stadami dorsza został wprowadzony w 2007 roku. Nowa propozycja KE powinna zawierać uaktualnione, bardziej kompleksowe podejście do kwestii rybołówstwa na Bałtyku przez uwzględnienie współzależności między gatunkami. Nowy wieloletni plan powinien zapewnić zrównoważoną i trwała eksploatację bałtyckich zasobów ryb.  

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.