• <

Obradowała Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

jk

14.12.2017 14:11 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Obradowała Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa - GospodarkaMorska.pl

W dniach 11-12 grudnia 2017 r. w Brukseli obradowała Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Delegacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej przewodniczyła Anna Moskwa – podsekretarz stanu.

W pierwszym dniu obrad Komisja Europejska przedstawiła propozycje ws. uprawnień do połowów na rok 2018 dla pewnych stad i grup ryb na poszczególnych obszarach wód Unii oraz na wodach międzynarodowych. Podkreślono, że najważniejszą kwestią jest osiągniecie MSY (maksymalny podtrzymywalny połów) najpóźniej do 2020 roku i wprowadzenie obowiązku wyładunku zgodnie z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Najbardziej kontrowersyjny okazał się proponowany przez Komisję Europejską zakaz połowów węgorza w wodach UE, z wyłączeniem osobników poniżej 12 cm, węgorza szklistego i połowów na Morzu Śródziemnym. Polska oraz 11 innych państw (Dania, Łotwa, Niemcy, Czechy, Portugalia, Chorwacja, Litwa, Francja, Holandia, Belgia i Szwecja) zgłosiło zastrzeżenie do propozycji zakazu oraz proponowanej deklaracji podkreślając, że propozycja KE jest nie do zaakceptowania w powyższym kształcie.

Przyjęty w drodze trudnych i intensywnych negocjacji  wspólny projekt deklaracji ws. węgorza stanowi podstawę do osiągnięcia porozumienia. Zgodnie z polskimi postulatami w deklaracji uwzględniono zapis o potrzebie współpracy z państwami trzecimi, łowiącymi na wodach Morza Bałtyckiego, aby zagwarantować kompleksowe i skoordynowane podejście w zakresie odbudowy zasobów węgorza.

Ostatecznie Rada przyjęła porozumienie polityczne ws. Uprawnień do połowów (TAC) i kwot na 2018. W odniesieniu do węgorza przyjęto 3 miesięczny okres ochronny, które państwa członkowskie mają wprowadzić w czasie od 1 września 2018 do 31 stycznia 2019.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.