• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niecodzienne spotkanie na Bałtyku

mk/hel.univ.gda.pl

30.12.2016 09:56 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Niecodzienne spotkanie na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

15 grudnia doszło do niecodziennego zdarzenia. Uczestnikom wyprawy wędkarskiej udało się zaobserwować delfina. Całe zdarzenie miało miejsce przed godz. 11:00, kilka mil morskich od brzegów Władysławowa.

Ssak towarzyszył im przez dobre pół godziny, pływał przy burcie łodzi „Marinero” z prędkością 15 - 17 węzłów, od czasu do czasu nawet ją wyprzedzając. Dokonana przez ekspertów Stacji Morskiej UG w Helu analiza otrzymanego wideo wskazuje, że prawdopodobnie mamy tu do czynienia z jednym z dwóch gatunków delfinów obserwowanych wcześniej w Bałtyku - delfinem butlonosym lub białonosym.

Nagranie można obejrzeć tutaj

Delfiny butlonose (Tursiops truncatus) są rzadkimi gośćmi w Bałtyku, ale nie znaczy to, że się tu nie pojawiają. 8 sierpnia 2015 roku pracownicy Stacji Morskiej otrzymali informację o pływających delfinach tuż przy Helu. Niestety, turystom nie udało się zrobić zdjęć, dzięki którym można by określić, o jaki gatunek chodzi. Jednak kilka dni później, 14 sierpnia, nadeszła kolejna wiadomość, tym razem od wędkarzy z Kaliningradu. Mężczyźni zaobserwowali dwa delfiny u wybrzeży Kłajpedy. Na podstawie filmu nagranego przez wędkarzy, naukowcom z Litewskiego Muzeum Morskiego udało się ustalić, że są to właśnie delfiny butlonose. Miesiąc wcześniej parę delfinów butlonosych zaobserwowano u wschodnich wybrzeży Danii. W 2016r., para delfinów butlonosych wielokrotnie obserwowana była u wybrzeży Niemiec. Tam doczekały się nawet imion - Delfie i Selfie.

Butlonosy przebywają głównie w rejonach przybrzeżnych stref tropikalnych i umiarkowanych. Występują w Morzu Śródziemnym i Czarnym. Największe osobniki mogą osiągać wagę do 650 kg i 380 cm długości. Samce żyją przeciętnie 45 lat, samice o 5 lat dłużej. Delfiny te zaliczane są do jednych z najszybszych waleni, potrafią pływać z prędkością 40 km/h . Butlonosy podobnie jak nasze morświny są chronione zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE oraz Konwencji Bońskiej i jej porozumienia ASCOBANS.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.