• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Na polskim wybrzeżu odnotowano największą od kilku lat liczbę martwych morświnów

pc

27.09.2017 18:16 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Na polskim wybrzeżu odnotowano największą od kilku lat liczbę martwych morświnów

Partnerzy portalu

Na polskim wybrzeżu odnotowano największą od kilku lat liczbę martwych morświnów - GospodarkaMorska.pl

Już 9 martwych morświnów odnaleziono w tym roku na polskim wybrzeżu. To największa liczba od kilku lat. Jednak, jak przekonują przedstawiciele Domu Morświna, czyli części Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, nie świadczy to o rosnącej śmiertelności tego gatunku.

Jak poinformował Dom morświna na facebookowym profilu, ostatniego martwego osobnika odnaleziono w sobotę na plaży w Kopaniu w województwie zachodniopomorskim. Zwłoki były w stanie znacznego rozkładu. Przedstawiciele Domu Morświna przekonują jednak, że kondycja tego gatunku się nie pogorszyła, a tak duża liczba tych martwych ssaków znalezionych w tym roku jest wynikiem skutecznego monitorowania Wybrzeża przez współpracujących ze Stacją Morską wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Bardziej świadomi są także turyści oraz mieszkańcy nadmorskich miejscowości, którzy coraz chętniej zgłaszają takie przypadki.

Z danych, jakie dostarczył projekt SAMBAH, związany z liczebnością i miejscami występowania morświnów, wynika, że w 2014 r. populacja bałtycka liczyła około 450 osobników. Potwierdza to jej status krytycznie zagrożonej wyginięciem. W Polsce morświny są gatunkiem chronionym. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry informuje, że główną przyczyną ich śmiertelności jest „stosowanie w rybołówstwie bałtyckim dużych ilości stawnych sieci skrzelowych”. Niebezpieczne dla morświnów są także zakłócenia akustyczne, np. agresywna turystyka motorowodna, które wypłaszają te zwierzęta z dotychczasowych siedlisk.

Znalezienie martwych morświnów lub żywych przedstawicieli tego gatunku można zgłaszać całodobowo Stacji Morskiej w Helu, tel.: (58) 675-08-36 lub 601-889-940, oraz Błękitnemu Patrolowi WWF, tel.: 795-536-009.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.