• <

MŚ: Budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba została zakończona

pc

27.07.2017 11:56 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie MŚ: Budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba została zakończona

Partnerzy portalu

MŚ: Budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba została zakończona - GospodarkaMorska.pl

Obiekty budowlane zbiornika wodnego Świnna Poręba zostały ukończone i dopuszczone do użytkowania, o czym świadczą protokoły ich odbioru - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

Resort wyjaśnia, że "na wykonanie tych prac poprzedni rząd nie zapewnił środków, co przesunęło w czasie ukończenie inwestycji".

Była to najdłużej realizowana inwestycja w Polsce. Decyzja o jej budowie zapadła 1986 r. a zbiornik miał być gotowy po 10 latach. Uroczyste otwarcie zbiornika odbyło się w środę z udziałem premier Beaty Szydło. Szefowa rządu podkreśliła, że inwestycja ta ma chronić region oraz Kraków przed powodzią.

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że "niezbędnymi elementami dopuszczającymi do napełnienia zbiornika, a więc rzeczywistego przystąpienia do użytkowania były m.in.: rozbiórka mostów, wykonanie dróg lokalnych, doszczelnienie korpusu zapory i zabezpieczenie osuwisk. Wszystkie te prace zostały wykonane w latach 2016-17". Ostatnim elementem było wykonanie drogi Brańkówka-Gołębiówka w czerwcu 2017 r. i przekazanie jej Gminie Stryszów - wskazał resort.

Ustawę o dokończeniu budowy zbiornika przyjęto w 2016 r. Przewidziane w niej prace zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który latach 2016-2017 przeznaczył na ten cel ok. 48 mln zł.

Pierwszym etapem użytkowania jest napełnianie zbiornika, które potrwa od roku do dwóch lat. W tym czasie będą wykonywane m.in. zabezpieczanie kolejnych ujawniających się osuwisk, naprawa brzegów itp. Ponadto z gminami Stryszów, Mucharz i Zembrzyce podpisano w ubiegłym tygodniu umowy na użytkowanie gruntów wokół zbiornika, a nie byłoby to możliwe, gdyby zbiornik nie był odebrany - wyjaśnia resort.

Zbiornik wodny w całości był zrealizowany przez służby Ministra Środowiska. Dalszy rozwój infrastruktury terenów wokół zbiornika jest zadaniem własnym samorządów i nie wchodzi w zakres jego budowy - dodało MŚ.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.