• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejne zarzuty ws. korupcji inspektorów rybołówstwa

pc

25.03.2017 16:52 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kolejne zarzuty ws. korupcji inspektorów rybołówstwa

Partnerzy portalu

Kolejne zarzuty ws. korupcji inspektorów rybołówstwa - GospodarkaMorska.pl

Cztery kolejne osoby usłyszały zarzuty wręczania łapówek funkcjonariuszom Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie – poinformowała PAP w piątek Prokuratura Krajowa. W sprawie podejrzanych jest 10 osób, w tym dwóch inspektorów o przyjmowanie łapówek.

– Na polecenie prokuratora funkcjonariusze komendy wojewódzkiej policji w Szczecinie zatrzymali kolejne cztery osoby, którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa określanego mianem łapownictwa czynnego – powiedziała PAP naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema.

– To osoby, które udzieliły korzyści majątkowej funkcjonariuszom szczecińskiego inspektoratu rybołówstwa morskiego – dodała Lema.

Podejrzani złożyli wyjaśnienia, ale prokuratura nie ujawnia ich treści. Śledczy nie udzielają także informacji o wartości ani formie łapówek.

Wobec czwórki podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Na przełomie lutego i marca tego roku prokuratura zatrzymała w tej sprawie trzy osoby podejrzane o skorumpowanie pracownika Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w listopadzie 2016 r. W ręce policji wpadło wtedy dwóch inspektorów rybołówstwa morskiego oraz jedna osoba niezwiązaną z tą instytucją. Dwóch funkcjonariuszy publicznych usłyszało łącznie 96 zarzutów o charakterze korupcyjnym, a trzecia zarzut paserstwa.

Do głównych działań Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego należą nadzór połowów komercyjnych, sportowych, rekreacyjnych, a także kontrola działalności zarybieniowej oraz naukowo-badawczej. Inspektorzy przeprowadzają kontrole zarówno na lądzie jak i na morzu, w tym na pokładach polskich i zagranicznych statków rybackich. Szczeciński oddział odpowiada za obszar Zalewu Szczecińskiego, jeziora Dąbie, Odry Zachodniej oraz za wody Morza Bałtyckiego od zachodniej granicy państwa do Dźwirzyna.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.