• <

Do 2050 r. oceany będą zawierały więcej plastiku niż ryb (wideo)

pc/Wärtsilä

14.09.2017 17:52 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Do 2050 r. oceany będą zawierały więcej plastiku niż ryb (wideo)

Partnerzy portalu

Do 2050 r. oceany będą zawierały więcej plastiku niż ryb (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Efekt oddziaływania plastiku na środowisko i ekosystemy jest przerażający. Szacuje się, że do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, do 2050 roku oczekuje się, że oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb (źródło: Fundacja Ellen Macarthur, 2016).

Przez ostatnie 10 lat produkowaliśmy więcej plastiku niż w ciągu ostatniego stulecia. Tworzywa sztuczne powodują ponad 13 miliardów USD szkód w ekosystemach morskich rocznie. Zwierzęta jedzą i wplątują się w wyrzucone śmieci. Lokalne środowiska morskie cierpią, co prowadzi do obniżenia zasobów ryb i owoców morza. Przemysł żeglugowy i turystyczny mogą ulec zniszczeniu, a ludzie nieświadomie spożywają szkodliwe substancje podczas jedzenia skażonych owoców morza.

Działając na rzecz czystszego środowiska morskiego, Wärtsilä podpisała umowę z projektem Seabin o przystąpieniu do globalnego programu pilotażowego, który dotyczy problemu zaśmiecania mórz i oceanów. Celem projektu jest podjęcie wyzwań na różnych polach, szczególnie uwzględniając edukację, badania i technologie.

Wärtsilä będzie współpracować z projektem Seabin przez najbliższe trzy lata. Partnerstwo Wärtsilä-Seabin ma na celu dynamiczne i wszechstronne działania z wykorzystaniem doświadczeń Wärtsilä, technologii i know-how w zakresie rozwoju produktu środowiskowego.

Co to jest Seabin?

Seabin jest pływającym pojemnikiem na śmieci, który znajduje się w wodzie w przystaniach, dokach, klubach jachtowych i portach handlowych, zbierającym wszystkie pływające śmieci. Woda jest zasysana z powierzchni i przechodzi przez filtr workowy w koszu Seabin. Następnie jest ona wypompowywana, pozostawiając w koszu śmieci i zanieczyszczenia, które będą usuwane co jakiś czas. Seabin ma również możliwość zbierania części olejów i zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. Zespół Seabin Project wykorzystuje obecnie 12-woltowe pompy wodne, które mają możliwość korzystania z alternatywnych i czystych źródeł energii. Może to być wykorzystywanie technologii słonecznej, falowej lub wiatrowej, w zależności od położenia geograficznego i dostępnych rozwiązań.

Globalny program pilotażowy Seabin został uruchomiony w kwietniu 2017 roku,  prezentując i instalując najnowszy prototyp (V5 Hybrid) w różnych miejscach na całym świecie.

Wärtsilä jest jednym z 6 partnerów pilotażowych i uruchomiła już 3 kosze Seabin w Helsinkach, Turku i Vaasa. Produkcja na skalę komercyjną ma rozpocząć się pod koniec września 2017 roku.

Szczegóły tutaj.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.