• <
bulk_cargo_port_szczecin

W portach Szczecin-Świnoujście postawili na bezpieczeństwo

Paweł Kuś

08.12.2015 14:07 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W portach Szczecin-Świnoujście postawili na bezpieczeństwo

Partnerzy portalu

W portach Szczecin-Świnoujście postawili na bezpieczeństwo - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesny sprzęt ratowniczy i pomiarowy jeszcze w tym roku trafi do Portowej Straży Pożarnej. Dzięki temu porty w Szczecinie i Świnoujściu zwiększają bezpieczeństwo i ochronę wód portowych. Sprzęt zakupiono w ramach projektu pn. „Zakup sprzętu pomiarowego oraz ratowniczego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA”.

Wśród nowego sprzętu są statek pożarniczy, samochód dowodzenia i łączności, dwa samochody ratowniczo-gaśnicze oraz mobilny zestaw na przyczepie z separatorem substancji ropopochodnych, motorówka hydrograficzno-inspekcyjna, ratownicza łódź hybrydowa typu RIB z żurawikiem, a także sprzęt pomiarowy do wykrywania zanieczyszczeń ropopochodnych i zapora przeciwrozlewowa.

Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące rosnącego ruchu statków na Morzu Bałtyckim, a także uwzględniając inwestycje infrastrukturalne prowadzone w portach w Szczecinie i Świnoujściu, zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi jednostek pływających i ochrona środowiska staje się strategicznym przedsięwzięciem. Zakup nowego sprzętu oznacza  znaczne unowocześnienie już posiadanego przez ZMPSiŚ SA wyposażenia. Ze względu na lepsze parametry techniczne, nowy sprzęt ratowniczy pozwoli na szybsze podjęcie akcji ratunkowych na terenie portów.

Podobnie zaawansowane technologie sprzętu związanego z ochroną wód zapewnią szybką i skuteczną reakcję w przypadku wystąpienia zanieczyszczeń. Natomiast zakup nowej jednostki hydrograficzno-inspekcyjnej pozwoli na prowadzenie badań i pomiarów hydrograficznych niezbędnych dla utrzymania odpowiednich parametrów żeglugowych, co zapewni bezpieczną żeglugę jednostek pływających w akwenach portowych. To z kolei wpłynie na poprawę konkurencyjności portów.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu, z funduszy unijnych. Środki finansowe pochodzą z Funduszu Spójności w ramach działania 7.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 42,3 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką może uzyskać ZMPSiŚ SA, to 34 mln zł.

Projekt rozpoczął się w czerwcu 2015 i potrwa do końca bieżącego roku. (Monika Woźniak-Lewandowska, ZMPSiŚ S.A.)

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.