• <
bulk_cargo_port_szczecin

Statki napędzane plastikiem? Już niedługo w amsterdamskim porcie

PMK

15.07.2018 19:37 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Statki napędzane plastikiem? Już niedługo w amsterdamskim porcie

Partnerzy portalu

Statki napędzane plastikiem? Już niedługo w amsterdamskim porcie - GospodarkaMorska.pl

W Porcie Amsterdam niedługo powstanie nowy zakład, który będzie przetwarzać niezrecyklowany plastik w paliwo dla statków. Dzięki temu będzie możliwe obcięcie emisji dwutlenku węgla w porcie o 57 tys. ton rocznie.

Bin2Barrel, holenderska grupa zajmująca się przeróbką plastiku, będzie prowadzić ten zakład w Porcie Amsterdam. Fabryka ma ruszyć pod koniec tego roku, a jej budowa ruszyła 15 czerwca.

Projekt wspiera holenderski rząd, widząc w nim potencjał na szersze zastosowanie w przemyśle. Materiały syntetyczne, które nie mogłyby być ponownie wykorzystane inaczej, staną się ponownie użyteczne w przydatnej aplikacji, a jednocześnie oferują bardziej zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych paliw transportowych. Ostatecznym celem jest zastosowanie produkowanych substancji do produkcji nowych materiałów syntetycznych, innymi słowy, recykling chemiczny.

Pierwsza instalacja Bin2Barrel, zrealizowana za ok. 28 milionów euro wyprodukuje ponad 30 milionów litrów paliwa rocznie z 35 000 ton plastiku nie nadającego się do recyklingu. Przy spalaniu wyprodukowanego paliwa zwrot energii jest prawie trzy razy większy (80%) niż w przypadku bezpośredniego spalania tworzyw sztucznych w spalarniach odpadów (33%).

- Wykorzystanie plastiku i brak odpowiedniego przetwarzania plastiku powoduje ogromne zanieczyszczenie na całym świecie. Bin2Barrel wprowadza innowacyjną i bardzo potrzebną technologię, która umożliwi nam korzystanie z obecnie nienadających się do recyklingu strumieni odpadów w sposób, który ma doskonały sens - powiedział Roon van Maanen, szef Circular & Renewable Industry w Port of Amsterdam.

- Tworząc nowy produkt z problematycznego produktu odpadowego, Bin2Barrel doskonale pasuje do misji portu w Amsterdamie, aby ułatwić transformację energetyczną, a także przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym - dodał van Maanen.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.