• <
bulk_cargo_port_szczecin

Shell zainwestuje w LNG w Rosji

PMK

24.07.2017 17:13 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Shell zainwestuje w LNG w Rosji - GospodarkaMorska.pl

Do 2030 roku będzie następował systematyczny wzrost zużycia gazu LNG o ok. 4-5 procent w skali roku. Tak wynika z raportu koncernu Shell, zaprezentowanego w Rosji.

Shell zaprezentował w Rosji raport o rozwoju światowego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG), zgodnie z którym. W swojej prognozie spółka zarekomendowała Moskwie zwiększenie aktywności w obszarze budowy nowych mocy LNG, a także poinformowała o rozmowach z rosyjskim rządem na temat ulg podatkowych dla projektu Baltic LNG.

– W 2016 roku światowy handel LNG wielokrotnie demonstrował swoją elastyczność, reagując na deficyt dostaw gazu zarówno na poziomie państwowym, jak i regionalnym oraz na rosnące zużycie. W ubiegłym roku Egipt, Jordania i Pakistan były w gronie tych krajów, które najbardziej zwiększyły wolumen importu LNG. Ze względu na lokalny deficyt dostaw gazu łącznie importowały one 13,9 mln ton. W 2016 roku wzrost eksportu LNG był głównie spowodowany zwiększeniem dostaw surowca z Australii o 15 mln do 44,3 mln ton. Ubiegły rok był szczególny również dla Stanów Zjednoczonych. Z terminalu Sabine Pass w Luizjanie wysłano 2,9 mln ton LNG – poinformował Shell w swojej prognozie.

Shell będzie rozmawiać z rosyjskimi władzami na temat możliwych ulg podatkowych dla projektu Baltic LNG. Przypomnijmy, że rosyjski Gazprom chce we współpracy z brytyjsko-holenderską spółką do 2021 roku zbudować nad Bałtykiem wspomniany terminal.

Baltic LNG powstanie w porcie Ust-Ługa, w rejonie kingiseppskim na zachód od Petersburga. Terminal ma zostać oddany do użytku w IV kwartale 2020 roku. Pierwotnie uruchomienie planowano na 2018 rok.

Przez terminal rocznie będzie mogło się przewinąć 10 mln ton gazu (dwie linie po 5 mln ton) z możliwością rozbudowy do 15 mln ton. Na razie koszt budowy fabryki pozostaje tajemnicą, wiadomo jednak, że w 2014 roku Gazprom szacował wartość inwestycji na 10 mld dolarów. Projekt będzie składał się z 360-kilometrowego gazociągu, który połączy bałtycki terminal z Jednolitym Systemem Zaopatrzenia w Gaz (JSG). Surowiec trafi do odbiorców w Europie i Ameryce Łacińskiej. Część LNG ma być przeznaczona do obwodu kaliningradzkiego, eksklawy wciśniętej między Polskę i Litwę.

Budowa gazoportu ma pomóc Rosji w spełnieniu groźby wobec Ukrainy. Władze zapowiadają, że od momentu zrealizowania inwestycji przestaną korzystać z gazociągów biegnących przez Ukrainę.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.