• <
bulk_cargo_port_szczecin

Sejm za monitorowaniem przewozu towarów wrażliwych koleją

pc

23.03.2018 05:50 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Sejm za monitorowaniem przewozu towarów wrażliwych koleją

Partnerzy portalu

Sejm za monitorowaniem przewozu towarów wrażliwych koleją - GospodarkaMorska.pl

Monitorowanie przewozu towarów wrażliwych koleją oraz kontrolę transportu produktów leczniczych przewiduje nowelizacja ustawy, którą w czwartek przyjął Sejm.

Za nowelizacją ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów głosowało 427 posłów, dwóch się wstrzymało.

Sprawozdawca Bogdan Rzońca (PiS) mówił przed głosowaniem, że ustawa umożliwi np. współpracę ministra zdrowia z Krajową Administracją Skarbową w zapobieganiu np. nielegalnemu wywozowi leków z Polski.

Dotąd, jak mówił, przewóz kolejowy nie był bowiem monitorowany tak jak drogowy, więc "szajki przeniosły się z dróg na kolej". Ustawa ma ukrócić ten proceder.

Projekt został przedłożony przez rząd. Podstawowym celem regulacji jest objęcie systemem monitorowania kolejowych przewozów towarów tzw. wrażliwych. Chodzi o paliwa silnikowe i ich pochodne, w tym biodiesel; dodatki do paliw; oleje smarowe; odmrażacze na bazie alkoholu etylowego; rozcieńczalniki i rozpuszczalniki; alkohol etylowy częściowo i całkowicie skażony oraz susz tytoniowy, a także produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, zagrożone brakiem dostępności w Polsce w związku z ich wywozem za granicę.

"W latach 2016 i 2017 zauważyliśmy 100-procentowy wzrost przewozów koleją wyrobów energetycznych, ze 368 mln litrów do 652 mln litrów" - mówił wiceminister finansów Piotr Walczak, przedstawiając w lutym projekt w Sejmie.

Według niego zebrane dotychczas doświadczenia wskazują na potrzebę wprowadzenia regulacji dotyczących monitorowania przewozu towarów koleją. "Kontrole te będą wykonywane na bocznicach kolejowych, w miejscu dostarczenia towaru" - zaznaczył Walczak.

Ustawa przewiduje "objęcie systemem monitorowania przewozu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych wskazanych przez ministra zdrowia", które to są zagrożone nielegalnym wywozem do innych państw członkowskich Unii Europejskich i państw trzecich.

Dokument zakłada, że ze względu na specyfikę przewozów kolejowych nie będzie kontroli na całej trasie przewozu – będzie ona wykonywana np. na bocznicach kolejowych, w miejscu dostarczenia towarów lub w kolejowych oddziałach celnych (tzw. oddziałach granicznych). Przewoźnicy kolejowi będą musieli uzupełnić zgłoszenia przewozu, np. o numery: wagonu i pociągu.

Do ustawy wprowadzono także rozdział dotyczący sposobu monitorowania przewozu produktów leczniczych. Każdy przedsiębiorca będzie musiał zgłosić Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu (GIF) zamiar wywozu tych towarów z Polski lub ich zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza naszym krajem. Ta regulacja ma ograniczyć wywóz specjalistycznych i nowoczesnych leków (głównie ratujących życie) za granicę.

Nowe przepisy przewidują, że jeśli środek transportu wraz z towarem nie zostanie przedstawiony do wskazanego miejsca w określonym czasie, na przewoźnika zostanie nałożona kara 20 tys. zł. Jeżeli transport zarejestrowany w ramach tranzytu przez Polskę zniknie, kara wyniesie 100 tys. zł.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.