• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Powstanie gazociąg Nord Stream 3?

pc/PAP

19.10.2018 12:40 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Powstanie gazociąg Nord Stream 3? - GospodarkaMorska.pl

W przypadku odpowiedniego popytu na gaz w Europie, możliwe jest zbudowanie gazociągu Nord Stream 3 – powiedział Anatolij Janowski, rosyjski wiceminister energii. Podkreślił, że inwestycja ta opłaca się ekonomicznie. Rosyjski gaz ma być dostarczany do Europy „niezwykle sprawnie” – dodał.

– To nie jest kwestia polityki, ale gospodarki. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki na budowę i użytkowanie – wszystko jest wliczone – powiedział Anatolij Janowski, cytowany przez rosyjskie media.

Rosyjski wiceminister energii poinformował także, że Rosja jest gotowa odbudować dialog energetyczny z Unią Europejską i czeka na propozycje w tej sprawie. Strony mogłyby na przykład omówić realizację projektu Turkish Stream – powiedział.

Obecnie trwa budowa gazociągu Nord Stream 2, którym gaz ziemny ma być transportowany przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec. Jego całkowita długość to 1 200 km.

Zgodnie z obecnym planem, rurociąg o planowanej przepustowości 55 mld metrów sześc. gazu rocznie ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Wtedy też Rosja zamierza ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 9,5 mld euro.

Spośród państw, przez których wody ma przebiegać Nord Stream 2, pozwolenia nie wydała dotąd tylko Dania, która wyraża wątpliwości wobec projektu ze względów bezpieczeństwa narodowego. Z tego powodu w sierpniu spółka zleciła opracowanie alternatywnej trasy rurociągu, która nie prowadziłaby przez duńskie wody terytorialne, lecz przez wyłączną strefę ekonomiczną Danii, na północny zachód od wyspy Bornholm.

Alternatywa trasa jest wprawdzie dłuższa, ale nie wymagałaby uzyskania zezwolenia od duńskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Ewentualny wybór tej drugiej trasy nie wpłynie na założony harmonogram prac.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w projekcie budowy gazociągu Nord stream 2 jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się obok Ukrainy także Polska i kraje bałtyckie. Rosja argumentuje zasadność przedsięwzięcia malejącymi zasobami gazu w Europie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.