• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu (wideo)

pc/mk

31.07.2017 01:39 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu (wideo)

Partnerzy portalu

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.

– O sile każdego portu decyduje jego dostępność, stąd cały czas pracujemy nad tym, aby ją poprawić od strony morza, śródlądzia, dróg lądowych i kolejowych. 12,5 m głębokości, które uzyskamy za klika lat, oraz głębokowodne nabrzeża będą już świadczyły o tym, że jesteśmy portem morskim. Szansą na rozwój portu jest również jego położenie i możliwość połączenia z drogami śródlądowymi, którą uzyskamy dzięki IV klasie żeglowności rzek – mówi Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ.

IV klasę żeglowności, czyli minimum 2,5 m głębokości tranzytowej na szlaku, gwarantować ma ratyfikowane w marcu przez prezydenta Andrzeja Dudę porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Ratyfikując je, polski rząd zobowiązał się do zapewnienia warunków nawigacyjnych spełniających kryteria właściwe dla śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym. Polskie drogi wodne po uzyskaniu standardu określonego w AGN, będą mogły stać się docelowo elementami transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T (Trans-European Transport Network).

Jak podkreślił Słaboszewski inwestycja związana z pogłębieniem toru podejściowego ma zakończyć się do 2022 r. Obecnie do szczecińskiego portu mogą wchodzić statki o maksymalnej długości 200 m. Po pogłębieniu będzie to 220 m w przypadku masowców, 240 m dla kontenerowców i 260 m dla wycieczkowców. Ustawę ws. budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m popisał już prezydent Andrzej Duda. Inwestycja będzie prowadzona w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jej wartość to ok. 1 mld 385 mln zł. 85 proc. pieniędzy ma pochodzić ze środków unijnych, a 15 proc. z budżetu państwa.

Planowana inwestycja jest kontynuacją i trzecim etapem projektu modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jej drugi etap pod nazwą „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin (Kanał Piastowski i Mieliński), strona wschodnia i zachodnia” zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie finansowej 2007-2013.

ZPMSiŚ oszacował, że bez pogłębionego toru wielkość przeładunków w szczecińskim porcie w 2030 r. wyniesie niewiele powyżej 10 mln t, czyli tyle, co obecnie. Przy pogłębionym do 12,5 m torze wodnym wolumen wzrośnie i osiągnie wartość od 14 t do nawet 17 mln t, z dalszą perspektywą wzrostu.

Rekordowe półrocze

Podobnie jak w przypadku Gdańska i Gdyni, również w Szczecinie i w Świnoujściu pierwsze półrocze 2017 r. było rekordowe. Od stycznia do czerwca tamtejsze porty obsłużyły ponad 12,5 mln t towarów. Dwucyfrowe wzrosty zanotowały przeładunki rudy – z 868,8 tys. t w 2016 r. do 1 249 tys. t w 2017 r. Znakomity wynik odnotowała także ropa – z 923,6 tys. t w 2016 r. do 1 753 tys. t w 2017 r. To wzrost o prawie 90 %. Dalsze wzrosty zanotowały towary w grupie inne masowe – z 1 467,3 tys. t w 2016 r. do 1 505,5 tys. t w 2017 r. Więcej przeładowano również drobnicy – wzrost o 2,7 %, tj. o 165,8 tys. t, z 6 198,9 tys. t w 2016 r. do 6 364,7 tys. t w 2017 r. Kontenery półroczny wynik zamknęły wartością lepszą o 7,3 %, tj. 42 925 TEU.

– To są elementy, które mają ogromny wpływ na ten 7-procentowy wzrost ładunków w podzespole portów Szczecin i Świnoujście w pierwszych sześciu miesiącach tego roku – mówi Słaboszewski.

Chociaż przeładowano mniej węgla – spadek o -32,5 %, oraz zbóż – spadek o -15,8 %, to zarząd portu utrzymuje, że to trend sezonowy. Druga połowa roku powinna być lepsza, a według prognoz rok 2017 ma zamknąć się wynikiem przekraczającym 25 mln t obsłużonych towarów.

Rozwój portu i dalsze inwestycje

Pogłębienie toru wodnego i coraz większe przeładunki stymulują rozwój portu, a ten wiąże się z kolejnymi inwestycjami. Jak zapowiedział prezes ZMPSiŚ, modernizację przejdzie Terminal Promowy Świnoujście. Zaplanowano rozbudowę nabrzeży – połączenie stanowisk promowych nr 5 i 6 oraz modernizację stanowiska numer 4. Dzięki temu do Świnoujścia będą mogły zawijać większe jednostki. Docelowo planowana jest także budowa nowych nabrzeży dla pasażerów.

W Świnoujściu, na wschód od terminalu LNG, powstać ma natomiast terminal kontenerowy. Jak poinformował Słaboszewski, w tej chwili trwa etap przygotowania projektu technicznego tej inwestycji, który będzie gotowy na przełomie października i listopada. Wtedy też rozpoczną się konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami: w Szczecinie i w Świnoujściu.

W porcie w Świnoujściu znajdują się przede wszystkim terminal promowy oraz terminal dla suchych ładunków masowych. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe – w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe – płynne i suche. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.