• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

ew

18.07.2018 08:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

Partnerzy portalu

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń - GospodarkaMorska.pl

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation, stworzyli system fPerception, który pomoże monitorować zanieczyszczenia w Porcie Gdańsk.

Ponad 84% światowego handlu odbywa się drogą morską. I mimo że emisja CO2 przez statki zmniejsza się to ostatnie badania zakładają, że transport morski przyczynia się do 3,5-4% zanieczyszczenia siarką czyli wysoce rakotwórczym pierwiastkiem. Co więcej, integracja transportu lądowego z portami wpływa również na takie czynniki jak hałas czy zatory komunikacyjne. Port Gdańsk, który aktualnie uchodzi za największy hub kontenerowy Morza Bałtyckiego i jeden z czołowych portów tego akwenu, rozpoczął współpracę z Feature Forest aby zminimalizować szkodliwe emisje i zanieczyszczenie powietrza. W ramach programu akceleracyjnego Space3ac, przeprowadzono wdrożenie pilotażowe systemu fPerception. Jak zapewniają twórcy: "System fPerception umożliwia natychmiastowe wykrycie skażenia powietrza niebezpiecznymi związkami chemicznymi. Klienci Feature Forest korzystając z aplikacji, na bieżąco śledzą poziom zanieczyszczeń powietrza w określonej lokalizacji. Aplikacja fPerception porównuje poziom skażenia z obowiązującymi normami i ostrzega o przekroczeniach. Umożliwia również modelowane przemieszczania się monitorowanych związków chemicznych. Rozwiązanie jest w pełni skalowalne i elastyczne. Odpowiada na potrzeby różnych branż z uwzględnieniem ich specyfiki."


O przebiegu prac nad projektem opowiedział nam Piotr Woźniak z Feature  Forest: "Mieliśmy możliwość ścisłej współpracy z portem zarówno na etapie tworzenia koncepcji projektu, jak również wdrożenia. Pozwoliło to nam uniknąć rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami naszego Klienta a efektem finalnym. Realizacja projektów IoT jest co do zasady trudna ze względu na złożoność zagadnień z jakimi mamy do czynienia. Badania przeprowadzone przez Cisco wskazują,  że nawet 3 z 4 wdrożeni projektów IoT kończy się niepowodzeniem. Nasz projekt realizowany był w ramach programu akceleracyjnego Space3ac, który stworzył nam znakomite warunki pracy. Poza dobrym kontaktem z Klientem mogliśmy liczyć na wsparcie mentorów biznesowych oraz technicznych. Projekt udało nam się zrealizować w małym – 5 osobowym zespole w ciągu około 3 miesięcy. "

System fPerception mierzy: temperaturę powietrza; wilgotność; ciśnienie powietrza; amoniak (NH3); siarkowodór (H2S); fosfiny (PH3); prędkość wiatru; kierunek wiatru; i opady deszczu. Pomiary są dokonywane w czasie rzeczywistym. Ponadto, w ramach systemu, dostępne jest narzędzie, dzięki któremu zobaczymy wizualizację przemieszczania się zanieczyszczeń a także wygenerujemy raporty historyczne. Dla użytkownika obsługa aplikacji jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej.

Jak dodaje Woźniak,"Jedną z największych zalet systemu fPerception jest modułowość rozwiązania oraz możliwość stosowania wielu różnych protokołów komunikacji oraz źródeł zasilania. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosowywać nasze rozwiązanie do bardzo specyficznych wymogów klienta. Przykładowo, stacje pomiarowe wykorzystywane w naszym projekcie wykorzystywane są przez naszego Partnera Libelium do monitorowania czynników środowiskowych w jednej z hiszpańskich winnic – bez stałego źródła zasilania z sieci. (ZOBACZ TUTAJ). Jesteśmy w stanie  dostarczyć dowolny zestaw czujników mierzących około 30 różnych parametrów. Wymiana sensora na inny nie stanowi żadnego problemu. Daje to nam dużą elastyczność w kształtowaniu oferty."

Jak mówi Magdalena Korpalska, główny specjalista ds. Ochrony środowiska w gdańskim porcie: "Emisje zanieczyszczeń związane z działalnością portu, mogą negatywnie wpływać na lokalne środowisko i zdrowie mieszkańców. Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku uważa, że ​​stałe monitorowanie i ocena emisji zanieczyszczeń z operacji żeglugowych są ważnymi aspektami, o które należy zbadać. Wspieramy wiele inicjatyw dotyczących ochrony środowiska. Jak dotąd współpraca z Feature Forest jest bardzo interesująca i obiecująca. "

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.