• <
bulk_cargo_port_szczecin

Port Gdańsk uruchomił nowy serwis. Tym razem związany z branżą motoryzacyjną (foto,wideo)

Patrycja Cybulska

08.01.2017 21:12 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk uruchomił nowy serwis. Tym razem związany z branżą motoryzacyjną (foto,wideo)

Partnerzy portalu

Port Gdańsk uruchomił nowy serwis. Tym razem związany z branżą motoryzacyjną (foto,wideo) - GospodarkaMorska.pl

Nowy serwis żeglugowy w gdańskim porcie. Raz w tygodniu statki typu ro-ro będą tam zawijały po samochody marki Hyundai. Serwis na trasie Gdańsk-Tilbury obsłużą statki japońskiej globalnej firmy żeglugowo-logistycznej Kawasaki Kisen Kaisha, znanej na rynku jako K-Line. 5 stycznia to połączenie zainaugurowało pierwsze zawinięcie i załadunek statku EMS Highway.

Samochody, produkowane w czeskiej fabryce w Nosovicach, do Gdańska transportowane są ciężarówkami oraz koleją. Tam ładowane są na statek i drogą morską przewożone do brytyjskiego portu Tilbury. Rocznie z gdańskiego portu eksportowanych będzie około 50 000 nowoczesnych aut.

EMS Highway, który zainaugurował w Gdańsku nowy żeglugowy serwis, zacumował na terenie Wolnego Obszaru Celnego. Każde auto ładowane jest na niego oddzielnie. Najpierw kierowcy po specjalnej rampie wjeżdżają na statek, który wewnątrz przypomina podziemny parking. Następnie auta są parkowane w wyznaczonych do tego miejscach i odpowiednio mocowane, tak by nie przesuwały się podczas rejsu. Łącznie na jednostce zmieści się 800 aut. W tym przypadku był to m.in. model i30, jeden z popularniejszych produkowanych przez markę Hyundai, z kierownicą po prawej stronie. Załadunek potrwa do soboty.

Statek EMS Highway został zbudowany w 1999 roku. Jednostka ma 100 m długości, 20 m szerokości oraz 4,9 m zanurzenia. Jej  nośność to 3 414 t. Statek pływa pod cypryjską banderą. Co ciekawe, pracuje na nim polska załoga.

Gdańsk wybrany nieprzypadkowo

Nowy serwis żeglugowy to owoc 3-letniego kontraktu, jaki firma Adampol S.A., jeden z czołowych operatorów logistycznych branży motoryzacyjnej, podpisała z koncernem Hyundai. Do tej pory korzystał on z belgijskiego portu Zeebrugge, podjął jednak decyzję o zmianie logistyki przewozu aut produkowanych w Czechach. Wybór padł na Gdańsk, głownie ze względu na dobrą lokalizację i atrakcyjną ofertę cenową przewozów. Kontrakt będzie obowiązywał do 2019 r.

Największa taka inwestycja w Czechach

Fabryka koncernu Hyundai powstała w Nosovicach 11 lat temu. To największa zagraniczna inwestycja w Czechach i pierwsza fabryka Hyundaia w Europie. Jej roczna zdolność produkcyjna to 350 tys. aut.

Dwa lata temu, również w Nosovicach, spółkę córkę utworzyła firma Adampol, poszerzając w ten sposób zakres działalności o pełną obsługę logistyczną pojazdów produkowanych w czeskiej fabryce koncernu Hyundai. Spółka w ramach świadczonych usług, takich jak woskowanie, składowanie czy serwis PDI, odpowiada także za transport pojazdów na wszystkie ważniejsze rynki motoryzacyjne w Europie i poza nią. Dziennie Adampol obsługuje w Nosovicach ponad 1 300 samochodów.

Koncerny chętnie wybierają Gdańsk

Hyundai to już kolejny duży koncern motoryzacyjny, który wybrał Gdańsk na centrum dystrybucyjne swoich aut. Wcześniej w Porcie Gdańsk obsługiwano pojazdy Chevroleta, Toyoty, Audi, Mitsubishi, Volkswagena czy Nissana. Ten ostatni do dzisiaj transportowany jest przez Gdańsk z brytyjskiego Port of Tyne.

Decyzja koncernu Hyundai potwierdza rosnące znaczenie gdańskiego portu w obsłudze czeskiego rynku. To także odbudowywanie pozycji Gdańska na mapie logistycznej branży motoryzacyjnej, której apogeum przypadało na lata 2007/2008.

Kontrakt Hyundaia to również powrót do Gdańska aut w eksportowej relacji. Prognozowany wolumen ma być jednym z najwyższych w historii. Do tej pory rekordowy pod tym względem był rok 2008. Wtedy w Gdańsku obsłużono ponad 51 tys. aut.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.