• <
bulk_cargo_port_szczecin

PKP PLK: Program utrzymaniowy zwiększy rolę transportu kolejowego w Polsce

pc

13.02.2018 14:51 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski PKP PLK: Program utrzymaniowy zwiększy rolę transportu kolejowego w Polsce

Partnerzy portalu

PKP PLK: Program utrzymaniowy zwiększy rolę transportu kolejowego w Polsce - GospodarkaMorska.pl

Przyjęty w połowie stycznia przez rząd kolejowy program utrzymaniowy pozwoli na zwiększenie roli transportu kolejowego w Polsce - ocenił we wtorek Antoni Jasiński, wiceprezes PKP PLK.

"Głównym celem programu utrzymaniowego jest wzmocnienie roli transportu kolejowego w systemie transportowym kraju" - powiedział Jasiński.

Dodał, że dla pasażerów wprowadzenie programu utrzymaniowego oznacza poprawę bezpieczeństwa poprzez ograniczenie liczby wypadków czy podniesienie prędkości dla kursujących po Polsce pociągów.

Z kolei dla transportu towarów oznacza również zwiększenie prędkości kursujących składów, ale również zwiększenie dopuszczalnego nacisku na oś, co przełoży się na możliwość kursowania cięższych pociągów.

Dla PKP PLK program utrzymaniowy oznacza natomiast uzyskanie ciągłości finansowania. Wiceprezes przypomniał, że wcześniej PKP PLK otrzymywały co roku dotacje z budżetu na utrzymanie sieci kolejowej, ale trzeba było te pieniądze wykorzystać w ciągu roku. Teraz będzie można zaplanować prace na kilka lat do przodu.

Wiceprezes powiedział, że spółka będzie wykonywała prace utrzymaniowe w oparciu o własne spółki, które już kupują nowe maszyny do utrzymania sieci.

Nie wykluczył jednak, że część prac zostanie zlecona firmom zewnętrznym w ramach przetargów.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel przypomniał, że realizacja inwestycji na kolejowych trasach pozwoli docelowo zwiększyć podstawową prędkość pociągów regionalnych do 120 km/h, natomiast pociągów międzyregionalnych do przedziału pomiędzy 160 a 200 km/h.

"W tej chwili na zdecydowanej większości linii regionalnych jeździmy z prędkościami rzędu 60-70 km/h. Chcemy od tego odejść, bo to jest brak konkurencji, program utrzymaniowy pozwoli na zachowanie parametrów po zakończeniu inwestycji" - powiedział Merchel.

Przyjęty przez rząd kolejowy program utrzymaniowy na lata 2019 - 2023 zakłada zabezpieczenie na jego realizację ze środków publicznych ok. 23,8 mld zł, w tym z budżetu państwa ok. 21 mld zł.

Z ok. 27 tys. km torów będących w użytkowaniu PKP Polskich Linii Kolejowych program ma objąć około 18 tys. km torów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.