• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pisula: Chciałbym, by wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła w 2019 r. do 1 mld dol.

pc

08.11.2018 17:15 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pisula: Chciałbym, by wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła w 2019 r. do 1 mld dol.

Partnerzy portalu

Pisula: Chciałbym, by wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła w 2019 r. do 1 mld dol. - GospodarkaMorska.pl

Chciałbym, by wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła w przyszłym roku do 1 mld dol. - mówił w czwartek podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego szef PAIH Tomasz Pisula. Dodał, że szansą dla naszych firm jest ekspansja na tamtejszym rynku energii odnawialnej czy transportu.

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zaznaczył, że ZEA są naszym największym partnerem handlowym na Bliskim Wschodzie, łączna wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wynosi 750 mld dol. "Emiraty są miejscem, gdzie Polska ma dodatni bilans handlowy, ponieważ sprzedajemy do ZEA towary o wartości przekraczające 550 mln euro" - powiedział. Wyjaśnił, że to głownie towary spożywcze, ale również meble i sprzęt związany z przemysłem elektronicznym.

"Chciałbym, żebyśmy za rok mogli powiedzieć, że wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła do 1 mld dol." - podkreślił. Ocenił, ze powinna ona być bardziej zbilansowana. "Handel polega na tym, żeby bilansować zarówno zakupy, jak i eksport" - powiedział.

Według Pisuli Emiraty cieszą się "olbrzymim zainteresowaniem" ze strony polskiego biznesu. "Mam nadzieję, że to dobry probierz, jak mogą się rozwinąć nasze stosunki handlowe w najbliższym czasie" - wskazał. Dodał, że z olbrzymim zainteresowaniem spotyka się też organizacja polskiego pawilonu na światową wystawę Expo 2020 w Dubaju. "Chcemy tam pokazać najnowocześniejsze polskie technologie, zdobycze naszej kultury" - zaznaczył.

Szef PAIH zwrócił uwagę, że choć o wzroście gospodarczym ZEA decyduje sektor naftowy, to kraj postawił również na rozwój innowacji, co jest szansą również dla naszych eksporterów. "Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach, jak energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu" - ocenił Pisula.

Obecny na formum wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa powiedział, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla naszego kraju strategicznie ważnym partnerem w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu. Jego zdaniem potencjał współpracy gospodarczej między naszymi krajami jest duży. Ociepa zachęcał polskich przedsiębiorców do inwestowania poza Europą. "Tylko w ten sposób zbudujemy na świecie silną markę Made in Poland. Teraz jest na to najlepszy czas, bo mamy stabilną gospodarkę, co potwierdzają niezależne zagraniczne i krajowe oraz szereg instrumentów rządowych pomagających wyjść rodzimym firmom na zewnętrzne rynki" - wskazał.

Według ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który uczestniczył w formum, rolnictwo jest jednym z obszarów, w których wymiana handlowa między naszymi krajami może się zwiększyć. "Polska żywność jest tym elementem polskiej gospodarki, którym się możemy szczycić i liczyć, że znajdzie ona uznanie w wielu krajach" - mówił. Podkreślił, że spełnia ona najwyższe standardy obowiązujące na świecie, a jej produkcja prowadzona jest z poszanowaniem środowiska, w którym jest wytwarzana. "Jest wytwarzana w sposób zrównoważony z poszanowaniem dla przyrody, bioróżnorodności, wody, którą zmuszeni jesteśmy szanować" - przekonywał.

W forum odbywającym się w Warszawie uczestniczy ok. 150 firm z perspektywicznych branż: IT, spożywczej, meblarskiej, medycznej, jachtowej, chemicznej czy rozwiązań mobilnych. (PAP)

Współorganizatorami wydarzenia jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.