• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Otwarcie gazoportu coraz bliżej. Trwa malowanie gigantycznych zbiorników

19.08.2015 13:47 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Otwarcie gazoportu coraz bliżej. Trwa malowanie gigantycznych zbiorników

Partnerzy portalu

Otwarcie gazoportu coraz bliżej. Trwa malowanie gigantycznych zbiorników - GospodarkaMorska.pl

Zakończenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu coraz bliżej. Inwestycja jest ukończona w 98 proc. Obecnie trwa między innymi malowanie dwóch zbiorników, które w przyszłości będą przechowywały skroplony gaz ziemny. Na pomalowanie czeka łącznie ponad 3 hektary powierzchni.

Zbiorniki bowiem nie dość, że mają obwód 250 metrów, to jeszcze mierzą tyle, co 20-piętrowy wieżowiec. Do pomalowania użyte będzie więc ponad 54 tony emulsji w trzech warstwach malarskich. Stosowane są specjalne farby, które szybko się utwardzają i są odporne na deszcz, promieniowanie UV, a zarazem tworzą hydroizolację. Ich nakładanie może odbywać się tylko w godzinach wieczornych i trwa do północy.

Aktualnie trwają prace także przy zamykaniu poszczególnych systemów rurociągowych przy pomocy tzw. „złotych styków” tj. połączeń spawanych poddawanych szczegółowej kontroli oraz kończone są prace przy  rurociągu „wysyłkowym”  stanowiącym połączenie terminala z krajową siecią gazociągów. Trwa również wykańczanie budynków, zagospodarowywanie terenów zielonych.

LNG w Świnoujściu miał być gotowy pierwotnie już latem 2014 r. W maju prace były zaawansowane w 98 proc. Jest to jedna ze sztandarowych inwestycji związanych z polskim bezpieczeństwem energetycznym.

Gazoport w liczbach

Realizacja inwestycji: 2010 - 2014
Powierzchnia portu zewnętrznego: 130 ha
Obsługiwane statki:  max dł. 320 m, zanurzenie 12,5 m, pojemność 217.000 m3
Nowy falochron wschodni: 2 990 m dł.
Ostroga istniejącego falochronu wschodniego: 250 m dł.
Zdolność przeładunkowa terminalu: 5 mld m3 rocznie, w przyszłości: 7,5 mld m3.
Wielkość urobku z robót czerpalnych: 2 440 000 m3

-------

Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas). Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do gazowej. W takiej postaci gaz jest przesyłany siecią gazociągów do odbiorców. Projekt wzmocni znacząco bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpłynie na warunki importu gazu przez Polskę. Uruchomienie terminalu LNG pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu ziemnego do Polski i kontraktowanie gazu pochodzącego od dostawców z różnych rejonów świata. Może się także przyczynić do obniżenia cen gazu ziemnego w regionie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.