• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

OPEC podbija cenę ropy. Czy to wystarczy do zażegnania kryzysu?

PMK

30.11.2016 17:34 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski OPEC podbija cenę ropy. Czy to wystarczy do zażegnania kryzysu?

Partnerzy portalu

OPEC podbija cenę ropy. Czy to wystarczy do zażegnania kryzysu? - GospodarkaMorska.pl

Arabia Saudyjska, lider organizacji OPEC, przeforsowała w środę ograniczenie wydobycia ropy, co przełoży się na podbicie cen surowca. Co więcej, największy producent ropy w rejonie Bliskiego Wschodu planuje jednak uwolnić swoją gospodarkę od "czarnego złota". Krach naftowy mocno odbił się bowiem na finansach kraju.

Kraje członkowskie OPEC planują spotkanie 30 listopada, na którym prawdopodobnie ustalą limit produkcji ropy na 32,5 mln baryłek ropy dziennie. Ma to pomoc w zwiększe ceny ropy, która od 2,5 roku stale spada.

Kraje członkowskie OPEC na środowym szczycie w Wiedniu zdecydowały o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej we wszystkich krajach zrzeszonych – nieoficjalnie dowiedział się Reuters. Ostatnią taką decyzję kartel podjął 8 lat temu. Głównym celem strategii przykręcenia kurka jest zmniejszenie utrzymującej się na rynkach nadpodaży. Ropy jest po prostu za dużo, przez co jej cena w szybkim tempie spadła. Kraje OPEC ustaliły limit produkcji ropy na 32,5 mln baryłek ropy dziennie. Rynki już zareagowały 8-procentowym wzrostem cen surowca.

Niska cena ropy to nie jedyne zmartwienie krajów OPEC. Przerzucenie się światowej żeglugi na czystsze paliwa będzie promować zaawansowane rafinerie, a tych brak w państwa kartelu. Przypomnijmy, że za niecałe 4 lata statki a całym świecie będą musiały zmniejszyć emisje siarki z 3,5 do 0,5 procent.To oczywiście cieszy właścicieli wszystki nowoczesnych rafinerii, które produkują niskosiarkowe paliwa, ale za to wprawia w strach takie kraje jak Arabia Saudyjska, Irak, Wenezuela, Meksyk czy Brazylia, potentatów w produkcji mniej ekologicznego paliwa.

Dodatkowo brak łatwego rozwiązania tego problemu. Instalacja urządzeń krakujących, które wytrącałyby siarkę z paliw, to koszt 1 mld dolarów. A na efekty ich działań trzeba czekać nawet dekadę. Nie wiadomo czy taki ruch będzie się im opłacał, biorąc pod uwagę rosnącą popularność paliwa LNG i scrubberów - specjalnych urządzeń montowanych na statkach, które wyłapują siarkę.

OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) – ma swoją siedzibę w Wiedniu. Celem organizacji jest kontrolowanie światowego wydobycia ropy naftowej, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych. Do organizacji należy 13 krajów: Arabia Saudyjska, Algieria, Angola, Ekwador, Indonezja, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W sumie odpowiadają one za około trzeciej części światowego wydobycia ropy naftowej. OPEC powstał w 1960 roku.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.