• <
bulk_cargo_port_szczecin

Niedługo ruszy budowa nowego terminalu LNG w niemieckim Rostocku

PMK

17.10.2018 17:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Niedługo ruszy budowa nowego terminalu LNG w niemieckim Rostocku

Partnerzy portalu

Niedługo ruszy budowa nowego terminalu LNG w niemieckim Rostocku - GospodarkaMorska.pl

Spółka joint venture Novateku i Fluxys podpisała umowę dzierżawy terenu w Porcie Rostock pod budowę średniej wielkości terminalu LNG.

Nowy obiekt da armatorom możliwość korzystania z paliwa LNG jako alternatywy dla ciężkiego oleju opałowego, oleju napędowego i LPG. Spółka Rostock LNG sama zaprojektuje, sfinansuje, zbuduje a potem będzie zarządzać nowym terminalem. Będzie on służył gazowcom LNG średniej wielkości jako miejsce do przeładunku. Instalacja będzie miała przepustowość 300 tys. ton rocznie.

- Terminal LNG w Rostocku pozwala nam sprzedawać LNG jako paliwo żeglugowe i paliwo silnikowe zamiast oleju napędowego i oleju opałowego, co przyczyni się do zmniejszenia emisji i poprawy stanu środowiska - powiedział Leonid Mikhelson, prezes zarządu Novatek.

- Infrastruktura gazowa jest kluczem do opracowania zrównoważonego, niezawodnego i przystępnego cenowo systemu energetycznego, a projekt w Rostocku umożliwi przemysłowi, armatorom i firmom transportowym znaczne ograniczenie emisji wpływających na zdrowie i jakość powietrza - skomentował Pascal De Buck, dyrektor zarządzający Fluxys.

Na podobny pomysł wpadły spółki: Gasunie LNG Holding, Oiltanking GmbH i Vopak LNG Holding, które chcą zbudować terminal importowy LNG w północnych Niemczech. Firmy niedawno uruchomiły otwarty nabór na oferty od inwestorów.

Obiekt ma zapewnić usługę dystrybucji LNG, w tym rozładowanie i załadowanie statków LNG, składowanie LNG, regazyfikację oraz dystrybucję LNG za pośrednictwem samochodów ciężarowych i barek.

W ramach joint venture trio najpierw zbuduje, a następnie będzie właścicielem i operatorem terminalu importowego, który zdywersyfikuje niemieckie źródła dostaw gazu i ułatwi dostęp do LNG jako alternatywnego paliwa o niskiej emisji. Prawdopodobna lokalizacja terminalu to niemieckie Brunsbüttel.

W lipcu 2017 r. trzy przedsiębiorstwa otrzymały unijną zgodę antymonopolową na utworzenie spółki joint venture. Rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Niemczech przewiduje się na 2019 r., a ma być gotowy do eksploatacji w czwartym kwartale 2022 r.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.