• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Na Bałtyku niedługo pojawi się konkurencja dla świnoujskiego gazoportu

PMK

26.02.2017 16:39 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Na Bałtyku niedługo pojawi się konkurencja dla świnoujskiego gazoportu

Partnerzy portalu

Na Bałtyku niedługo pojawi się konkurencja dla świnoujskiego gazoportu - GospodarkaMorska.pl

Terminal LNG w Świnoujściu powinien stale rozbudowywać swoją ofertę. Niedługo bowiem podobne obiekty powstaną w kilku miejscach wokół Morza Bałtyckiego.

Swój projekt będzie m.in. kontyunować estońska firma energetyczna Alexela, nawet mimo nieprzyznania środków z Unii Europejskiej. Estończycy nie otrzymali 344 mln euro z powodu istniejącego już pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie.
Alexela nie zamierza jednak rezygnować i planuje wybudować terminal o pojemności 160 tys. m3 z możliwością rozbudowy do 320 tys. m3. Ponadto firma planuje rozszerzyć usługi przeładunkowe na mniejsze pojazdy ciężarowe oraz pojazdy kolejowe.

Nie próżnują też w Finalndii. Komisja Europejska dofinansuje fiński plan budowy małego terminala LNG w Haminie. Na ten cel Unia da 28 mld euro.

Hamina to część planu Finlandii na stworzenie sieci małych terminali LNG, które pełniłyby funkcję stacji paliw dla statków i dodatkowego źródła gazu dla skandynawskiego kraju. Obiekt ma także wpisać się w transeuropejską sieć transportową TEN-T.Hamina pomieści 30 tys. metrów sz eściennych gazu. Unijna dotacja pokryje 30 proc. całego kosztu inwestycji. Resztę kwoty pokryje deweloper i późniejszy operator terminalu.

To już drugie dofinansowanie na obiekt LNG wywalczone przez Finlandię. Podobny projekt otrzymał pieniądze we wrześniu zeszłego roku. Ten terminal będzie ulokowany w Pori, a jego budowa ma skończyć się na jesieni tego roku.

Te  wszystkie projekty to małe terminale, niemogące się równać z polskim. Jednak sama ich liczba będzie stanowić konkurencję dla świnoujskiego gazoportu. Dodatkowo, rosyjski Gazprom i holendersko-duński Shell planują budowę terminalu dużej skali Baltic LNG. Obiekt może słać gaz skroplony, także w ramach usług bunkierki i przeładunku, do klientów na Morzu Bałtyckim. Tymczasem rosyjski Novatek pozyskał dofinansowanie na terminal eksportowy Jamał LNG.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.