• <
bulk_cargo_port_szczecin

Do gdańskiego Naftoportu dla Grupy LOTOS płynie ropa z USA. Historyczny zakup

pc

22.10.2017 15:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Do gdańskiego Naftoportu dla Grupy LOTOS płynie ropa z USA. Historyczny zakup

Partnerzy portalu

Do gdańskiego Naftoportu dla Grupy LOTOS płynie ropa z USA. Historyczny zakup - GospodarkaMorska.pl

Sierpniowe zapowiedzi stały się faktem. Grupa LOTOS po raz pierwszy w historii kupiła ropę ze Stanów Zjednoczonych – poinformował portal wnp.pl. Do gdańskiego Naftoportu na początku listopada trafić ma prawie 100 000 t tego cennego ładunku.

Jak ustalił portal wwp.pl, ropa wypłynęła już z portu Freeport w Teksasie na pokładzie tankowca St. Helen. Jednostka ma 244 m długości, 24 m szerokości oraz 12 m zanurzenia. Została zbudowana w 2002 r. Do Gdańska statek przypłynąć ma 9 listopada rano.

Portal wnp.pl poinformował także, że ten ładunek ropy jest historyczny nie tylko dla Grupy LOTOS i Polski, ale także całej Europy Środkowej i Wschodniej. Do tej pory bowiem Amerykanie eksportowali ten surowiec głównie do Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii, a także do Singapuru, Chin oraz Korei Południowej.

Dywersyfikacja dostaw jest dla LOTOS-u bardzo istotna, ponieważ w ten sposób spółka chce wzmacniać bezpieczeństwo Polski w sektorze energii. W ubiegłym roku do gdańskiej rafinerii trafiło 2 mln baryłek (prawie 300 tys. t) irańskiej ropy. Do Naftoportu na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC) przywiozły ją tankowce Atlantas i Calida. W tym roku LOTOS także zamówił ropę z Iranu – tym razem milion baryłek.

Rafineria w Gdańsku była projektowana pod przerób gatunków ropy pochodzących z Bliskiego Wschodu. W latach 80. i 90. przerobiła w sumie ok. 75 mln baryłek (ponad 10 mln ton) ropy irańskiej.

Obecnie LOTOS przerabia ropę głównie z Rosji, z własnego wydobycia z Bałtyku przez LOTOS Petrobaltic, oraz z kopalni Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Lubiatowie. Z zagranicznych źródeł, oprócz ropy rosyjskiej i irańskiej, rafineria przerabiała też tę z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu czy z Kolumbii. Stany Zjednoczone mają być zatem kolejnym kierunkiem dywersyfikacji dostaw.

Z 2 mln baryłek ropy LOTOS może wyprodukować 61,5 mln litrów benzyny i 116 mln litrów oleju napędowego. Taką ilością paliwa jednorazowo można zatankować do pełna 3,2 mln samochodów osobowych, czyli tyle, ile jest zarejestrowanych aut w całym województwie mazowieckim.

Grupa LOTOS jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym, zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.