• <
bulk_cargo_port_szczecin

Dar Młodzieży w drodze do Bremerhaven. Zobacz pożegnanie w Szczecinie (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

15.06.2018 19:45 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Dar Młodzieży w drodze do Bremerhaven. Zobacz pożegnanie w Szczecinie (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży w drodze do Bremerhaven. Zobacz pożegnanie w Szczecinie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Dar Młodzieży kontynuuje podróż dookoła świata. W piątek polska fregata na zakończenie Światowych Dni Morza wypłynęła ze Szczecina do Bremerhaven. Po raz kolejny w Polsce zobaczymy ją dopiero pod koniec marca przyszłego roku. Żaglowiec na Nabrzeżu Bułgarskim żegnały setki osób.

– Teraz właściwie skończyły się żarty, zaczęły się schody, można tak powiedzieć. Wychodzimy już na szerokie wody i praktycznie zaczynamy ten rejs dookoła świata. Młodzi ludzie, którzy tu przychodzą, też się uczą, wchodzą na maszty, ale to robią wszystko z radością i z sercem – mówi kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski, komendant Daru Młodzieży.

W Bremerhaven Dar Młodzieży spodziewany jest w najbliższy wtorek o 8:00. Następnie podczas Rejsu Niepodległości odwiedzi: Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami, Ponta Delgada oraz Londyn. Punkt kulminacyjny podróży to Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

– Bardzo chcemy, żeby papież Franciszek odwiedził Dar Młodzieży, czynimy pewne starania. Wiemy, że nie jest to takie proste, bo ten czas jest co do minuty wyliczany dla Ojca Świętego. Mamy jednak mimo wszystko dalej taką pewną nadzieję – mówi ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

Rejs Niepodległości, organizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się 20 maja w Gdyni. Dar Młodzieży podczas podróży dookoła świata odwiedzi ponad 20 portów w 18 państwach.

– Olbrzymia szkoła życia. Ja sam jako młody chłopak pływałem na podobnych żaglowcach. To budowanie współpracy, hart ducha, dyscyplina  – mówi Dariusz Pękala, doradca Polskiej Fundacji Narodowej w projektach żeglarskich.

Dar Młodzieży to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Każde spotkanie z nim budzi wiele emocji, nie tylko wśród Polonii.

– Oznacza ten rejs dla nas bardzo dużo. Nie tylko dla nas, ale również dla Gdyni i dla naszego kraju. Statek opłynie świat dookoła w 10 miesięcy, przepłynie ponad 33 000 mil morskich i zawinie do 21 portów na całym świecie na trzech kontynentach. Jest to wspaniały ambasador naszej ojczyzny – mówi prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

W wyprawie w czasie całego rejsu na zmiany udział weźmie ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Spodziewamy się wielu przygód, na pewno wielu wyzwań i tego, że być może będzie ciężko momentami, ale mamy nadzieję, że to będzie jedna wielka przygoda – mówi Helena, uczestniczka Rejsu Niepodległości.

– Mamy miesiąc, także wszystko może się zdarzyć, ważne, żeby wiatr był – mówi Wojtek, uczestnik Rejsu Niepodległości.

Dar Młodzieży planowo ma powrócić do Gdyni 28 marca 2019 r. To jego drugi rejs dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.

Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.