• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Police: rekordowy załadunek amoniaku w porcie

jk

26.11.2017 17:06 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Police: rekordowy załadunek amoniaku w porcie - GospodarkaMorska.pl

Do nabrzeży portu morskiego w Policach przybił w niedzielę największy w jego historii zbiornikowiec. Jednostka zabierze na swój pokład ładunek blisko 14 tys. ton amoniaku wyprodukowanego w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police.

Statek Trammo Paris to gazowiec LPG; ma 154 metry długości i 26 metrów szerokości, a jego nośność to prawie 18 tys. ton. Jednostka przypłynęła z Turcji. Po załadunku uda się do dwóch portów – Aviles w Hiszpanii i Ravenny we Włoszech.

Policki amoniak został kupiony przez międzynarodowy koncern Trammo DMCC z siedzibą w Nowym Jorku.

"Obecnie na nabrzeżu Mijanka mamy statek, który przypłynął po największy jednorazowy ładunek amoniaku w Policach" – powiedział dziennikarzom wiceprezes Grupy Azoty Police Tomasz Panas. "Mamy do załadowania 13 tys. 600 ton amoniaku z ratą 330 ton tego ładunku na godzinę. Proces załadunku statku potrwa około dwóch dób" – dodał Panas.

Zbiornikowiec o tak dużych wymiarach mógł wpłynąć do morskiego portu w Policach dzięki pogłębieniu w tym roku do 9,5 metra dna akwenu na jednym z jego nabrzeży, tzw. Mijance. Szczeciński urząd morski zdecydował, że przy Mijance mogą cumować statki o maksymalnym zanurzeniu 9,15 metra, czyli takim samym, jaki obowiązuje na torze wodnym Szczecin-Świnoujście, który prowadzi do polickiego portu.

Długa na 200 metrów Mijanka przeznaczona jest do przeładunków produktów płynnych. Nabrzeże ma zostać w przyszłości zmodernizowane, dzięki czemu będzie mogło przyjmować statki o nośności do 30 tys. ton i długości do 190 metrów. Planowana jest modernizacja portu morskiego związana z prowadzoną przez Grupę Azoty inwestycją budowy w Policach fabryki do produkcji polipropylenu pod nazwą Polimery Police.

Port Morski Police jest czwartym portem w kraju pod względem wielkości przeładunków. Jest spółką zależną Grupy Azoty Police, która posiada w niej 99,9 proc. udziałów. Rocznie obsługuje około 250 jednostek i przeładowuje około 2,5 mln ton ładunków.

Policka firma jest jedynym w Polsce przedsiębiorstwem branży chemicznej dysponującym specjalistycznym zapleczem portowym w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. W skład polickiego portu wchodzą trzy nabrzeża: barkowe, pełnomorskie i Mijanka.

Port obsługuje dostawy i wysyłki towarów masowych z i do Grupy Azoty Police, takich jak: fosforyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy i amoniak. Przeładowuje się tam również ładunki dla podmiotów zewnętrznych, np. węgiel, koks, czy konstrukcje stalowe.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty S.A. jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 3,5 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.