• <
bulk_cargo_port_szczecin

5 najbardziej innowacyjnych statków zasilanych LNG

Partnerzy portalu

5 najbardziej innowacyjnych statków zasilanych LNG - GospodarkaMorska.pl

LNG, określane jako paliwo przyszłości, cieszy się coraz większą popularnością wśród armatorów jako paliwo żeglugowe. Badania wykazały, że LNG redukuje emisję tlenków azotu (NOX) o około 90 procent, podczas gdy emisja tlenków siarki (SOX) i cząstek stałych jest na niezwykle niskim poziomie.

Silniki działające na LNG zmniejszają emisję CO2 o 25-30 procent, w porównaniu do morskiego diesla i innych morskich „ciężkich” olejów napędowych. Przy obecnej podaży LNG na rynkach USA i Europy, ten surowiec może być oferowany po konkurencyjnych cenach w stosunku do paliw ciężkich, a stawki stają się jeszcze bardziej atrakcyjne, jeżeli porównamy cenę LNG do paliw o niskiej zawartości siarki.  

Ostatnie lata pokazują dynamiczny rozwój w zakresie budowy infrastruktury do obsługi tego rodzaju paliwa, a także zgłaszanego popytu na LNG. Doskonale widać to na przykładzie największych graczy rynku morskiego. Większość wielkich przedsiębiorstw zaczęła już wykorzystywać LNG lub właśnie przygotowuje się do wdrożenia nowej technologii.

Oto pięć najbardziej innowacyjnych statków zasilanych LNG, które zostały ukończone lub są w trakcie budowy:

1.    Creole Spirit – najbardziej wydajny statek LNG na świecie

Creole Spirit posiada elektronicznie kontrolowany system wtrysku LNG. Statek wykorzystuje dwie technologii dostarczone przez MAN Diesel – dzięki czemu zużywa tylko 100 ton paliwa na dobę, w przeciwieństwie do statków z podwójnym systemem zasilania (dual fuel), które pobierają 125-130 ton paliwa na dobę.
 
2.    Isla Bella – pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany LNG

Isla Bella z dumą nosi tytuł pierwszego na świecie kontenerowca zasilanego LNG. Jednostka wiedzie prym w dwóch kategoriach: jako pierwszy kontenerowiec LNG oraz największy statek LNG do przewozu masowych ładunków cargo.
 
3.    Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany LNG

Armator Carnival Corporation zamówił cztery wycieczkowce zasilane LNG, z których dwa dołączą do floty Aida Cruises. Budowa będzie prowadzona w stoczniach Meyer Werft i Fincantieri S.p.A.

4.    Największy na świeci zasilany LNG prom ro-ro

Największy na świecie prom towarowy zasilany LNG został zamówiony przez australijskiego armatora SeaRoad i jest obecnie w trakcie budowy w niemieckiej stoczni Flensburger-Schiffbau-Gesellschaft (FSG).
 
5.    Pierwszy na świecie szybki prom pasażersko-towarowy zasilany LNG

Pierwszy na świecie szybki prom zasilany LNG jest budowany na zlecenie szwedzkiego operatora Rederi AB Gotland. Ponadto warto nadmienić, że technologię zintegrowanego oprogramowania dostarczy firma Wärtsilä.

Źródło:
promy24.com

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.