• <

Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Muzeum Auschwitz. Ogłoszono przetargi

pc

15.11.2018 05:20 Źródło: PAP
Strona główna Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Muzeum Auschwitz. Ogłoszono przetargi
Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Muzeum Auschwitz. Ogłoszono przetargi - GospodarkaMorska.pl

Wody Polskie ogłosiły przetargi, które mają wyłonić wykonawców inwestycji w tzw. Węźle Oświęcimskim. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w rejonie, m.in. w Muzeum Auschwitz. Wartość inwestycji to 80,5 mln zł - podały w środę Wody Polskie.

Magdalena Gala, rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, poinformowała PAP, że 66,6 mln zł pochodziło będzie z funduszy UE. Różnicę Wody Polskie pokryją z własnych pieniędzy.

„Podpisanie umów z wykonawcami robót budowlanych planowane jest na grudzień 2018 r.” – podała. Prace będą prowadzone pod nadzorem budowlanym, geotechnicznym, przyrodniczym oraz archeologicznym. Powinny się zakończyć w 2021 r.

Wody Polskie ogłosiły sześć przetargów. Obejmują m.in. budowę na Małej Wiśle i na potoku Pławianka pompowni wraz z nowym wałem, który zamknie zlewnię potoku. Rozbudowywane zostaną istniejące wały. Dzięki temu powódź nie zagrozi miejscowościom Pławy, Harmęże, Babice i Brzezinka, w tym znajdującemu się tam Muzeum Auschwitz. Rozbudowane zostaną m.in. wały na rzece Wiśle i Sole, zbiornik retencyjno-wyrównawczego na potoku Gromieckim oraz tamtejsza przepompownia.

Pieniądze na inwestycję już są. Pod koniec kwietnia br. umowę o dofinansowanie prac z funduszy UE podpisali przedstawiciele Wód Polskich oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycje w zabezpieczenie przeciwpowodziowe były od dawna wyczekiwane przez mieszkańców. Na tym obszarze stykają się dwie zlewnie rzek: Małej Wisły i Wisły. Wezbrania wody są tam groźne i często powodują podtopienia domów. Woda wielokrotnie zagrażała Muzeum Auschwitz. Szczególnie niebezpieczna była sytuacja w 2010 r. Podmokłe były wówczas okolice ruin krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Pojawiły się też podtopienia. Rada Muzeum apelowała wówczas o pilne dokończenie wzmacniania wałów przeciwpowodziowych.

Dziękujemy za wysłane grafiki.