• <

Wylądował dronem na brytyjskim lotniskowcu. Nikt nie zareagował (wideo)

pc

14.08.2017 18:42 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wylądował dronem na brytyjskim lotniskowcu. Nikt nie zareagował (wideo)

Partnerzy portalu

Wylądował dronem na brytyjskim lotniskowcu. Nikt nie zareagował (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Mało kto spodziewałby się, że wylądowanie prywatnym dronem na lotniskowcu jest możliwe. A jednak. Przekonał się o tym brytyjski operator drona, który wylądował na HMS Queen Elizabeth, nowym i największym okręcie Royal Navy, wartym około 3 mld funtów. Nikt nie zareagował. Teraz śledztwo prowadzi policja.

Do zdarzenia doszło w lipcu w Invergordon w Szkocji. Jak powiedział brytyjski operator drona, nie miał on złych zamiarów – po prostu chciał sfilmować lotniskowiec z góry. Nagle na ekranie podglądu wyświetlił mu się komunikat, że z powodu silnego wiatru powinien awaryjnie lądować. Brytyjczyk wykorzystał do tego właśnie pokład lotniskowca. Po chwili – wystartował ponownie. Zareagowali tylko policjanci, którzy… pomachali do kamery. Nagranie dostępne jest w sieci, nie widać na nim jednak samego momentu lądowania.

Jak ustalił później operator drona, na pokładzie HMS Queen Elizabeth nie było nikogo, ponieważ załoga zeszła na ląd na obiad.

Zdaniem ekspertów, wyczyn Brytyjczyka był bardzo niebezpieczny. Jak podkreślili, terroryści ISIS na polu walki wielokrotnie używali prostych dronów do przenoszenia ładunków wybuchowych. Gdyby podobna sytuacja miała miejsce tutaj, mogłoby się to skończyć nie tylko dużymi zniszczeniami, ale także postawić pod znakiem zapytania poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantować ma brytyjska armia. Jak podkreślił rzecznik brytyjskiego ministerstwa obrony narodowej, bezpieczeństwo lotniskowca traktowane jest bardzo poważnie.

Nie wiadomo na razie, czy wobec operatora drona wyciągnięte zostaną jakiekolwiek konsekwencje.

HMS Quenn Elizabeth to największy okręt zbudowany dla Royal Navy. Został ochrzczony w 2014 r. przez brytyjską królową. Lotniskowiec, którego pas startowy ma 280 m długości i 70 m szerokości, może zabrać na pokład 1 000 członków załogi i 40 samolotów. Wyporność jednostki to 65 000 t.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.