• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szybka pomoc Norwegów dla polskiego statku badawczego

pc

16.08.2018 13:17 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szybka pomoc Norwegów dla polskiego statku badawczego

Partnerzy portalu

Szybka pomoc Norwegów dla polskiego statku badawczego - GospodarkaMorska.pl

Prowadzący badania na szelfie Spitsbergenu statek Instytutu Oceanologii PAN r/v OCEANIA we wtorek trafił na unoszącą się pod powierzchnią wody niewidoczną dla nawigatorów zerwaną sieć trałową – tzw. „ghost net”. Nawinęła się onana śrubę statku i całkowicie unieruchomiła system napędowy, powodując niekontrolowany dryf jednostki oraz zagrażając bezpieczeństwu załogi.

Po inspekcji śruby przy pomocy kamery podwodnej, kapitan stwierdził, że załoga nie dysponuje odpowiednimi środkami do usunięcia awarii i zdecydował się powiadomić o zaistniałej sytuacji Gubernatora Spitsbergenu i norweską Straż Przybrzeżną, jednocześnie prosząc o pomoc. Norwegowie skierowali natychmiast okręt straży przybrzeżnej NORDKAPP z ekipą nurków i po kilkunastu godzinach awaria została usunięta. Co bardzo ważne, szybka i trudna akcja została przeprowadzona nieodpłatnie, co jest pięknym, tradycyjnym wyrazem solidarności ludzi morza i uznania, jakim obecność Polaków w rejonie Svalbardu cieszy się w oczach Norwegów.

Dryfujące sieci są poważnym problemem nie tylko dla nawigacji, ale i dla morskiej przyrody. Zrobione z grubego materiału przypominającego nylon, unoszą się w wodzie przez lata i łapią ryby, ptaki oraz ssaki morskie. W końcu lądują na brzegach, gdzie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt i ptaków.

W ubiegłym roku ekipa z Instytutu Oceanologii PAN naliczyła około 100 szkieletów reniferów, które zginęły na wybrzeżach Spitsbergenu zaplątane w porzucone sieci.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.